Hamarosan kitörhet a világ egyik legnagyobb vulkánja Izlandon, amibe az egész kontinens beleremeghet?
Hamarosan kitörhet a világ egyik legnagyobb vulkánja Izlandon, amibe az egész kontinens beleremeghet?
A Katla közelében rengéseket mértek, ami arra utal, hogy a vulkán aktiviztálta magát. Ha kitör, akkor annak következményei és nagysága durvább lenne, mint az Eyjafjallajökull 2010-es kitörése, mely 2 napra megbénította Európa légi közlekedését is. Emlékeznek még az Eyjafjallajökull (ejtsd: Ejjafjatlajökük) nevére? Minden idők egyik, ha nem a legjobb vulkánneve (amely valójában a rajta lévő gleccseré) 2010-ben került a hírekbe, amikor
Utóbbi, a 2010. április 14-i kitörést követően annyi füst és vulkáni hamu (az ebben lévő üvegszemcsék kárt tehetnek a hajtóművekben) jutott az európai légtérbe, hogyaz 1666 méter magas tűzhányó 2009 végén kezdett mozgolódni, majd márciusban és áprilisban is kitört.
Az árvizeket is okozó, emiatt kitelepítéseket eredményező kitöréshullám ugyanazon év októberében ért véget.két napig szinte az összes repülőtér zárva tartott a kontinensen, majd az ezt követő pár napban sok országban voltak késések.

Ám a szakértőknek és a miniszterelnöknek „csalódnia” kellett, nagy kitörés nem volt az utóbbi években. Mostanáig?„A Katla kitörésének időpontja közeledik… Mi felkészültünk… Legfőbb ideje, hogy az európai kormányok és a repülésügyi hatóságok az egész világon elkezdjenek terveket kidolgozni egy esetleges kitörés esetére.”
Nagyobb, veszélyesebb
A Katla az Eyjafjallajökulltól keletre helyezkedik el, 1512 méter magas, és közel hatszáz négyzetkilométeres területen borítja gleccserjég. Utoljára 1918-ban tört ki úgy, hogy áttörte a jégtakarót, de ezen belül maradó kitörése 1955-ben is volt.Augusztus 29-én rossz hírek érkeztek a messzi északról: hajnali háromnegyed kettő körül a Richter-skála szerinti 4,5-es és 4,6-es földrengés rázta meg a Katlát és környékét, ezeket újabb kisebb rengések követték – írta a The Reykjavík Grapevine angol nyelvű izlandi hírportál. Évtizedek óta nem volt ekkora földrengés itt, ám Gunnar B. Guðmundsson geológus megnyugtatta az újságírókat: egyelőre nincs jele annak, hogy a Katla ki akarna törni, mindazonáltal továbbra is megfigyelik a vulkánt.A tíz kilométeres átmérőjű kráterrel rendelkező vulkán Izland egyik legnagyobbika, amely átlagosan ötven évente szokott kitörni.
Volt, hogy nem vettük észre
A Katlával kapcsolatban nem az a kérdés, hogy kitörhet-e, hanem hogy mikor tör ki – ezt már Kristín Jónsdóttir földrengéselemző, az izlandi meteorológiai szolgálat koordinátoramondta az izlandi közmédiának, a RÚV-nak. Mindenesetre ha a vulkán kitörne, lesz idő kitelepíteni az embereket, mert a jégtakaró áttörése több órába telik. Kollégája, Matthew Roberts a Reuters szerint korábban azt mondta, 60-90 perc alatt éri el a láva a felszínt, így arra is van idő, hogy a légiközlekedési hatóságokat értesítsék.
Azaz akár igaz is lehet az elmélet, hogy az Eyjafjallajökull után a Katla is kitör – csak nem mindig vesszük észre. A mostani rengések magmaaktivistással is jártak, így a Múlakvísl folyó vízszintje ezúttal is emelkedett. Ennek kén-dioxid és kén-hidrogén szintje is jelentősen nőtt, ez arra utal, hogy magma forralta fel a folyóban található vizet – ezt már a Wired írta az izlandi meteorológiai szolgálatra hivatkozva. A gleccserekből származó víz okozta áradást egyébként jökulhaupnak hívják az izlandiak, ez iszapárt jelent.Állítása szerint ennek jele, hogy akkor négy helyen is nagyon megolvadt a vulkánt borító gleccser, a megduzzadt víz pedig egy kisebb hidat is elsodort.
Nem csak Izlandon aktívak
A világon rengeteg aktív vulkán akad, ezeket a Volcano Discovery is listázza. Csak Izlandon van a Katlán kívül még öt tűzhányó, amelynél észleltek valamilyen tevékenységet a mélyben, de ezek egyelőre még nem komolyak.
Forrás: MNO
Megtekintések száma: 7515