3200 évvel ezelőtt a bronzkornak egy óriási világháború vetett véget, melyet egy rejtélyes, elveszett tengeri civilizáció robbantott ki.
A trójai háború annak idején sokkal nagyobb volt, mint bárki elképzelte volna, sokan ezért is nevezték el a nulladik világháborúnak. Állítólag ez az esemény hozta végül el a bronzkor végét.
És hogy mi is volt a háború kirobbantója? Erre rengeteg elmélet született már, de egyes történészek szerint egy rejtélyes civilizáció volt a kérdéses mozgatórugó az egész kataklizmában.
A kelet-mediterrán térségen a bronzkor vége felé egy ismeretlen népcsoport, egy fejlett civilizáció jelent meg a térségben. Senki sem tudott túl sokat tóluk, így rengeteg szóbeszéd keringett arról, hogy vajon honnan jöhettek, és mi célból telepedtek le a területen.
Később hamar kiderültek szándékaik, mikor szép lassan átvették a Földközi tenger keleti régiói felett az irányítást.
A civilizáció később azonban váratlanul összeomlott, amit azóta sem tud senki megmagyarázni.
Földrengés? Valamilyen természeti katasztrófa? Társadalmi összeomlás? Rengeteg lehetséges októl vitáztak már a történészek, de végül egyik sem tűnt eléggé bizonyítottnak.
Egy ismeretlen civilizáció játszhatott szerepet
Egy történész, Eberhard Zangger szerint azért nem képesek még ma sem rájönni a titokra, mert a kirakós egy darabja hiányzik. Ugyanis a egy nyugaton élő, rejtélyes csoport is komoly szerepet játszhatott a terület bukásában, és a kirobbanó trójai háborúban, melyet csak a nulladik világháborúként emlegetnek.
Nyugat-Anatólia rendkívül gazdag volt ásványokban és más természeti forrásokban, ami egyértelműen azt jelentette, hogy rendkívül fontos volt a régióban.
Ezt bizonyította az is, hogy a terület nagyon sűrűn lakott volt. Rengeteg leletet találtak már, melyből megállapították, hogy nagyvárosok épültek ki a területen. Közel 340 ilyen nagyváros volt, ezek közül azonban csupán néhánynak találták meg a maradványait.
Néhány város akkora terjedelmű volt, hogy még az űrből is látni lehetett őket.
A hanyatlást és az apokalipszist szinte váratlanul hozta el egy tengeri civilizáció.
A nulladik világháború, és a bronzkor vége
A különféle megtalált Hettita szövegekből és iratokból tudni vélik a történészek, hogy a luvi nyelvű királyságok gyakran alakítottak különféle szövetségeket, melyek elég erősek voltak ahhoz, hogy nagyobb csapásokat mérjenek a hettiták birodalmára.
Zangger szerint egy ilyen csapás következett be 3200 évvel ezelőtt, és ez robbantotta ki a bronzkor legnagyobb háborúját, a nulladik világháborút.
Mindezért a luvik egyik ilyen szövetségét alkotó tengeri nép is felelőssé tehető. Alig tudni róluk valamit, a kutatók még arról is vitatkoznak, hogy egyáltalán léteztek-e, vagy csak tévesen következtettek erre egyes történészek, és valójában csak egy luvi nyelvet használó ottani kisebb népcsoport volt.
Ráadásul kevés civilizáció bukik el úgy, hogy aztán soha semmilyen bizonyíték ne maradjon fenn a létezésére. A kivételek erősítik a szabályt, az Atlantiszi civilizációra is számol utalás van, feljegyzések számolnak be róla, ennek ellenére a mai napig nem tudni, hogy tényleg létezett-e, és ha igen, pontosan hol jöhetett létre a később elbukó, virágzó civilizáció és birodalom.
Hogy mi támasztja alá a történész elméletét? Direkt bizonyítékokkal még ugyan nem rendelkezik, de számos utalást találni a korabeli történelmi feljegyzésekben, melyek közvetetten, de bizonyítják azt, hogy valóban úgy történhetett, ahogyan azt Zangger állítja.