A Plútó-rendszert elsőként megjárt űrszonda első ízben küldött adatokat egy nemrég észlelt Kuiper-övből származó objektumról. A rejtélyes test ötmilliárd kilométerre kering napunktól.
A New Horizons elkezdte hazaküldeni információit egy Kuiper-övi objektumról, amely több mint ötmilliárd kilométerre kering a Naptól.
A képződmény nagyon messze található a található a Naptól, és eleinte az a gyanú érte, hogy
talán a rejtélyes és sokat keresett kilencedik bolygó, vagy annak egy kísérője lehet
A kutatócsapat a megfigyelések birtokában újabb információkat nyert ki a korai Naprendszer eme távolra szakadt maradványáról, amiről kiderült, hogy ugyan nem valószínű. hogy a kerestet X-bolygó lenne, de így is nagyon jelentős, hogy egy naprendszeren kívüli, Kuiper-övben található objektumot észlelt a New Horizons.
A felvétel a New Horizons által 2016 áprilisában az 1994 JR1-ről készült 20 fotó első két darabját ötvözi.
A Kuiper-övi objektum a nyíllal jelölt mozgó petty. A nem mozgók a háttércsillagok.
A bal felső részen mozgó árnyék belső lencsetükröződés (egyfajta selfie), amit a LORRI látómezején éppen kívül eső, nagyon fényes csillag váltott ki.
A naprendszeren kívülre láthat
A készülékével április 7-8-án, 111 millió kilométerről készült felvételeivel a New Horizons egyébként saját rekordját is megdöntötte: eme utóbbit 2015 novemberében állította fel, akkor 280 millió kilométerről érzékelte a JR1-et.
A megfigyelések számos értékes információt rejtenek. A 2015 novemberi és 2016 áprilisi fényképek lehetővé teszik, hogy 1000 kilométeres sugarú körön belül meghatározzák a JR1 pozícióját. A pontosabb pályaadatok elősegítették azt is, hogy kizárják azt a korábban felvetett elméletet, miszerint a JR1 a Plútó lehetséges holdja volna.
A közelebbi szemrevételezéssel meghatározták rotációs periódusát is, eszerint 5,4 óránként fordul egyet, ami a szakemberek szerint viszonylag gyors egy Kuiper-övi objektum esetén.
Megtalálhatja a kilencedik bolygót
A New Horizons soha nem lett arra tervezve, hogy feltétlenül megtalálja, vagy nyomába eredjen a kilencedik bolygónak, azonban az általa elért eredmények felkeltették a csillagászok fantáziáját.
Szerintük ugyanis kis szerencsével még a legendás, és oly sokat emlegetett hiányzó, de naprendszerünkhöz tartozó bolygó nyomára is rá lehetne akadni.
Amennyiben a NASA jóváhagyja a misszió meghosszabbítását, a New Horizonsnak további húsz objektum vizsgálatára lesz esélye, a kutatók szerint a jelenlegi megfigyelések megfelelő előkészületek ehhez