Próbáld ki, le fog esni az állad. Egy furcsa jelenség áll a háttérben!
Tényleg be vagyunk csapja a tudatunk és az érzékelésünk által? Létezik egy olyan szokatlan, és rendkívül bizarr jelenség, hogy amikor az emberek először találkoznak ezzel, szinte nem akarnak hinni a fülüknek. Vagy éppen a szemüknek.
Egy kép terjed futótűzként az interneten, melyen ugrókötelező magasfeszültségű távvezetékoszlopok láthatók.
Az egyik oszlop ugrókötelezik. Jól kezdd el megfigyelni a mozgóképet, és fülelj!
Megdöbbentő, de valószínűleg te is hallani fogod azt, ahogyan az ugrás végén, amikor a távvezetékoszlop földet ér, egy puffanó, tompa hang üti meg a füled.
Nem te bolondultál meg… Nem-nem… Az emberek 70%-a hallja ezt a hangot, noha a kép teljesen NÉMA.
A multimodális érzékelésnek legrégibb és leglátványosabb példája az úgynevezett McGurk-effektus, és éppen ez történik ennek a mozgóképnek az esetében is.
A Utah Egyetem biomérnökei felfedezték, hogy a nyelvek megértésben nagyobb szerepe van a látásnak, mint azt korábban gondolták: megfelelő feltételekkel a látottak felülbírálják a hallottakat.
A látás egyértelműen befolyásolja a hallást, agyunk módosítja a felfogott valóságot. Ennek illúzióját nem vagyunk képesek szabályozni.
Beszéd hallása során az agy dolgozza fel a látványt és a hangot.
Azonban, ha a kettő kissé eltér egymástól, a vizuális dominál.
Ez a jelenség a McGurk hatás, melyet a skót kognitív pszichológusról, Harry McGurk-ról neveztek el, aki úttörő a hallás és látás kapcsolatát boncolgató tanulmányok területén.
Évtizedek óta foglalkoznak a jelenséggel, azonban eredete még mindig megfoghatatlan.
OSZD MEG másokkal is!