Az Alzheimer-kórra jellemző fehérjecsomók kialakulását gátolja az agyban a kannabisz hatóanyaga.
A rendszeres marihuána-fogyasztók nem éppen éles eszükről híresek, pedig lehetséges, hogy a kannabisz hatóanyaga megvédi őket a komolyabb leépüléstől.
Az amerikai Salk Institue kutatócsoportja bebizonyította, hogy a drog hatóanyaga, a THC (tetrahidrokannabinol) megakadályozza azoknak fehérjeplakkoknak a lerakódását, melyet az Alzheimer-kór velejárói.
A béta-amiloid fehérjék csomói minden idősödő agyban lerakódnak, nem feltétlen okozói vagy elmaradhatatlan tünetei az Alzheimernek, a tudomány mégis „több mint gyanúsnak” tartja a jelenlétüket a betegek idegrendszerében.
David Schubert professzor, a Salk kutatócsoportjának vezetője elmondta:
korábban is feltételezték a kannabinoidok idegvédő tulajdonságát, de most sikerült ezt először tudományosan is bizonyítani.
A rettegett Alzheimer-kór során az ember akár agysejtjeinek harmadát is elveszítheti, ami memóriája és értelmi képességei romlásával jár együtt, óriási traumát okozva a betegnek és környezetének.
A sejtek pusztulásának egyik oka bizonyíthatóan a mikroszkopikus fehérjeplakkok kialakulása, melyek fő összetevője a béta-amiloid fehérje.
Az új amerikai eredmények szerint a THC nemcsak gátolja a fehérjék lerakódását, de az idegsejtek gyulladását is akadályozza, ami a sejthalál másik jellemző oka.
„Korábban úgy hittük, hogy a gyulladás az agyban lévő immunsejtek válasza a fehérjékre, de most kiderült, hogy maguktól az idegsejtektől származik” – fogalmazott David Schubert.
Az agy magát is védi béta-amiloid fehérjéktől endokannabimoidok kiválasztásával, melyek a szervezetben keletkeznek.
Ezek a vegyi anyagok rokon felépítésűek, és ugyanazokhoz a receptorokhoz kapcsolódnak, mint a THC, ezért is lehet hasonló a hatásuk.
A professzor hangsúlyozta, hogy kísérleti eredményeiket klinikai tesztekkel kell még igazolni, mielőtt a THC bevethető lesz a plakkok ellen.
Forrás: Hirado.hu