Az élelmiszeripari botrány kirobbanóban van. Mérgezett társadalomban élünk?
A mesterséges édesítőszerek piaca egyre szélesebb, miközben maguk a termékek biztonsága nem garantált Erre több, frissen napvilágot látott tanulmány is rávilágít.
Vagyis arról van szó, hogy nem igazolható az, hogy ezeknek a szereknek a hatása az, amit korábban leírtak.
Sokak egy óriási svindlit sejtettek a dolog mögött, ami mára be is igazolódott: az édesítőszerek rendkívül károsak az egészségre. Sőt, egyes tanulmányok szerint kimutatható kapcsolat van a rákkal is.
Vagyis a daganatok kialakulásáért nagyságrendeben lehetnek felelősek, ezt már korábbi állatkísérletek is alátámasztották, ahol sertéseknek és egereknek adtak édesítőszeres élelmet.
Az állatok között a megfigyelések alapján 75%-uknál jelentkezett valamilyen káros elváltozás, majd jelentek meg daganatok a szervezetükben.
A jóléti társadalmak egyik alapproblémája az elhízás. Sokak szerint az elhízáshoz ezek a szerek is hozzájárulmak, és szintén orvosi kutatások bizonyították, hogy nemhogy nem csökkentik, de még növelik is az elhízás esélyét.
Az aszpartám összetevői: 40% asparticsav, 50% phenylalanine, 10% methanol.
Ezek pedig mind olyan anyagok, amik nem éppen az egészségünket szolgálják…
Az aszpartám a szacharinhoz hasonlóan szintetikus édesítőszer, és ha a szacharin rákkeltő, ez elsősorban azért lehetséges, mert az élő szervezet nehezen fogadja be a mesterséges anyagokat.
Az aszpartámüzlet nagyságát jól mutatja, hogy engedélyeztetését követően olyan multinacionális cégóriások kezdték felhasználni, mint a nagy kólagyárak. Ez az édesítőszer remek megoldás az amúgy drasztikusan hizlaló üdítőitalok gyártói számára, hiszen a vegyület jóval édesebb a cukornál, és nehéz a kettő ízét egymástól megkülönböztetni.
Rendre bele is keverik mindenbe, amibe csak lehet, sokszor fel sem tüntetve normálisan,a kiskapukat kijátszva.
De ha valaki ezek után is szkeptikus lenne a dologgal kapcsolatban: 2001-ben a bolognai Ramazzini-Intézet patkányai belehaltak az aszpartám fogyasztásába.
Az olasz kutatások akkor egyértelműen bizonyítják a világnak, hogy rákkeltő vegyület.
A szacharin – összetételénél fogva – serkenthetné a szervezetben a rosszindulatú daganatok kialakulását, ám az aszpartám természeténél fogva meg is teheti ezt.
Ezek után gondoljuk meg kétszer, hogy mit fogyasztunk és milyen mértékben.
OSZD MEG másokkal is!