A kutatók évek óta kísérleteznek a levegőből üzemanyagot készítő eljárással, most sikerült áttörést elérniük.
Bár a jövő közlekedésében egyértelműen a zéró emissziós autók jutnak majd főszerephez, valószínűleg továbbra is problémát jelent majd a légkörben lévő szén-dioxid mennyisége.
A kutatók ezért régóta kísérleteznek olyan baktériumokkal, amelyek a légszennyező anyagokból „gyártanak” üzemanyagot, most azonban úgy tűnik, sikerült megtalálni az ideális megoldást.
A Harvard egyetem kutatóinak beszámolója szerint a most megalkotott mesterséges levél – ami valójában egy üveg, amiből kábelek állnak ki – segít a szén-dioxidot kivonni a légkörből.
A koncepció nem új: a kutatást vezető Daniel Nocera bő öt évvel ezelőtt a Massachusettsi Műszaki Egyetemen találkozott vele először, ám most úgy tűnik, sikerült érdemben továbbfejleszteni.
Az eszközt vízbe kell helyezni, ami a napfény segítségével hidrogénmolekulára és oxigénre bontja azt – vagyis elvégzi a fotoszintézis első lépését.
A kutatók szerint mindezt tízszer hatékonyabban teszi, mint maga a természet.
Egy mesterségesen létrehozott baktérium, valamint a folyamathoz adott kobaltfoszfát segítségével ezután a rendszer ki tudja vonni a szén-dioxidot a levegőből, majd egy biológiailag lebomló anyagot, PHB-t hoz belőle létre.
Ez már alkalmas arra, hogy izobutanolt, vagyis üzemanyagot hozzon létre.
Hogy pontosan mikor lehet ebből a mindennapi életben is hasznos eszköz, azt egyelőre nem lehet tudni.
Forradalmasíthatjuk a megújuló energiákat
A megújuló energiák, illetve az alternatívákat nyújtó energiaforrások egyre nagyobb arányban kezdik feléleszteni, és remélhetőleg most nem fog az olajlobbi az útjába állni a fejlődésnek.
Az olajlobbi ugyanis szinte bármire képes, ha az érdekli úgy kívánják. Egy tudós komoly vádakkal is illete az olajipari cégeket rejtélyes halálesetekkel kapcsolatban.
A tudóshoz hasonlóan a 2013 elején meghalt tudósok is mind a globális felmelegedés okozta sarki olvadással és tengerszint-emelkedéssel foglalkozott. Így jártak:
Seymour Laxon egy szilveszteri bulin lezuhant a lépcsőn, másnap belehalt a fejsérüléseibe.
UCL-es kollégája, Katherine Giles néhány héttel később a munkahelyére biciklizettel, de nem érkezett meg, mert elütötte egy teherautó.
Harmadik társukba gyaloglás közben villám csapott — legalábbis a Tim Boyd halálával kapcsolatos hivatalos vizsgálatnak ez lett az eredménye.
Amikor most Wadhamset -a vádemelőt – megkérdezték, mégis ki akarta volna megölni az elismert tudósokat, a kézenfekvően az olajlobbit értintő összeesküvés elméletekkel állt elő.
OSZD MEG másokkal is!