A világ uzsorásainak ideje hamarosan lejár?
Komoly változások indulhatnak meg hamarosan Európán belül, melyek aztán az egész világra kiterjedhetnek.
Arról van szó, hogy a nemzetállamoknak olyan fegyverük lehet hamarosan a kezükben, amivel véget vethetnek a hátérhatalom igazi kiszipolyozó uzsorarendszerének.
Óriási tétje van egy népszavazásnak, amit június 10-én tartanak Svájcban.
Egy civil szervezet, a Monetáris Modernizáció (MoMo) kezdeményezése arról szavaztatja meg a polgárokat, hogy ezentúl csak a jegybanknak legyen joga pénzt teremteni az országban.
Első hallásra furcsa a kezdeményezés, de durva változást hozna, mivel a pénz nagy részét ma már nem a jegybankok „állítják elő”, hanem a kereskedelmi bankok, számlapénz formájában.
Ez azt jelenti, hogy ha a többség egyetért a javaslattal, akkor a svájci bankoknak ezentúl minden egyes hitelszerződés mögé oda kell majd tenniük a konkrét összeget, vagyis teljesen átalakul a hitelezés jelenlegi gyakorlata.
Ha a népszavazás sikeres lesz és más országok is követik, az teljesen átformálhatja a világ jelenlegi pénzügyi rendszereit.
Sokan vannak azon az állásponton, hogy a világ pénzügyi rendszereit vagy meg kellene reformálni, vagy csökkenteni a hatáskörüket, ugyanis nagymértékben avatkoznak be az egyes országok gazdaságába.
Ez pedig azért nagy probléma, mert a globális háttérhatalmi elit ezeket a csatornákat használja a befolyásolásra, hatalmuk kiterjesztésére..
Az emberek jó része szerte a világon, így Magyarországon is abban a hiszemben él, hogy kizárólag a jegybank(ok) által teremtett pénzt használjuk, ezt dobálják ide-oda a gazdaság és a társadalom szereplői között a kereskedelmi bankok.
Mindig csak az a pénzmennyiség kerül használatba egy országban (már ami a helyi pénznemet illeti), amelyet maga a központi bank hozott létre, legyen az készpénz vagy digitális pénz.
Az elterjedt sejtés szerint így a jegybank arra is képes, hogy a pénzmennyiség közvetlen csökkentésén vagy növelésén keresztül avatkozzon be az infláció alakulásába, a gazdaság működésébe. Hasonlóan, ahogy az alapkamaton keresztül a kamatok felett is viszonylag jó hatékonysággal rendelkezni tud.
Ez azonban tévhit: a gazdaságban megforduló pénzt a jegybank nem egyedül teremti, a pénz mennyisége elsősorban a gazdaság szereplőinek a pénzigényét követi. A kereskedelmi bankok ugyanis a hitelkeresletnek megfelelően “besegítenek” a központi banknak: újabb és újabb hitelkihelyezésükkel maguk is pénzt teremtenek..
Az első felmérések alapján valószínűleg kisebbségben maradnak a “szuverén” pénz támogatói a június 10-ei svájci népszavazáson. A GfS Bern nevű vezető közvéleménykutató cég szerint a válaszadók 35%-a támogatja a bankok pénzteremtési jogának megszüntetését hét héttel a népszavazás előtt.
Amennyiben a javaslat népszerűsége meredeken nőne, az természetesen a piacokat is megingatná, így azért érdemes lesz odafigyelni a népszavazással kapcsolatos hírekre.
OSZD MEG másokkal is!