Honnan ered a magyar nép és nyelv? Létezett-e a sumér rokonság vagy az etruszk kapcsolat?
Mi igaz és mi nem a finnugor elméletben? Volt-e írása a hunoknak és a magyaroknak?
Ezernyi kérdésre keressük a választ neves szakértők segítségével. Rengetegszer felvetődött a kérdés, hogy a magyaroknak mennyi és milyen szintű köze lehetett az ősi civilizációkhoz.
Ma már rengeteg különféle elmélet létezik arról, hogy az ősi sumer civilizáció és a magyarok között valamilyen kapcsolat lehetett, ugyanis egyes ősi sumer szavak, városok nevei megegyeznek magyar szavakkal, amiknek ráadásul a jelentése is hasonló.
Sokak szerint ez nem lehet véletlen.
A sumer-magyar nyelvrokonság lehetőségének első felvetői a sumer nyelvet először felfedező külföldi tudósok voltak, az 1800-as évek második felében, akik a sumer agglutinatív jellegéből kiindulva próbáltak lehetséges leszármazott nyelveket találni az egyébként rokon nélküli sumernek.
A magyar nyelvészeti irodalomba és kutatásokba az elmélet innen került át, elsődlegesen a finnugor-magyar rokonsági elmélet ellenpontjaként és szoros összefüggésben a többi (türk-, altaji-, turáni-, stb.- magyar) nyelvrokonítási elmélettel.
Jelenlegi formájában ez az elmélet szinte az összes többit „bekebelezi” és magába olvasztja, közvetlen történeti és nyelvi fejlődést feltételezve a sumer, a turáni/altaji/türk és a magyar nyelv között.
A kérdés még mindig az, hogy honnan jöttünk? Kik voltunk, vagy hogy milyen régi pontosana történelmünk?
OSZD MEG másokkal is!