Egy eddig ismeretlen ősi struktúra került elő Skócia Orkney-szigeteken található területén, a legendás Brodgar-gyűrű közelében. A helyszíni ásatásokból kiderült, hogy a megtalált lelet nem hasonlít semmihez, amit eddig a környéken találtak.
A megtalált leletek egyfajta neolitikus „szeméttelep” területén voltak mélyen a földbe temetve. Egyelőre nem tudják a tudósok, hogy miért voltak ennyire elrejtve, és mi célt szolgáltak a rejtélyes kőlapok.
A jelek szerint egy eddig ismeretlen 10 méter széles, körülbelül 4 méter magas struktúra részei lehettek.
Sokan úgy vélik, hogy megtalálhatták az egyik legrégebbi neolitikus építményt, és közel 5000 éves is lehet ez a sok kőlap.
Az azonban még rejtély a régészek számára, hogy miért volt ennyire elrejtve a föld és a neolitikus törmelékek alá. feltehetőleg azért, mert egyfajta sírkamrát is rejthet.
Az ásatást végzők szerint a munka java még csak ezután fog kezdődni, rengeteg megfejtésre váró dolog van a feltárt leletek kapcsán.
2002 óta rendszeresen fedeznek fel a környéken, és ezen a nagy területen különféle edényeket, kőszerszámokat, ősi neolitikus építmények maradványait.
Nemrégiben még egy emberi karcsontot is találtak a földben, mely feltehetőleg az egykori építők egyikének a csontja lehet.
A Brodgar-gyűrű rejtélye
A szóban forgó rejtélyes körgyűrű az egyike a világ legtitokzatosabb monolitikus építményeinek, és sokan szokták a Stonehenge-el egy lapon említeni.
A kőkör 105 méter átmérővel rendelkezik és legalább 4000 éves. A legtöbb monolit sajnos megsemmisült, de még 27 darab így is fennmaradt az eredeti hatvanból az örök emlékezet számára.
Az eredetük éppen olyan rejtélyes, mint híres nagy testvére eredete, azonban itt több apró jel utal arra, hogy feltehetően a vikingek készíthették a monolitokat.
Erről árulkodik az az ősi rúna felirat is, melyet az egyik északi tájolású kő oldalán találtak.
Feltehetőleg a Brodgar-gyűrűnek is ugyanaz volt a funkciója, mint a Stonehenge-nek, és más hasonló neolitikus kőkörnek: csillagászati naptárként használták az ott lő ősi népek.