Hová fajulhat a globális klímaváltozási rémálom?
A július a szokásosnál is forróbban alakult az amerikai Halál-völgyben (Death Valley), 2018-ban – írja a Washington Post. A hónapban a napi átlaghőmérséklet közel 42,2 Celsius-fok volt.
Ennél melegebb hónapot még nem mértek a Földön.
Az előző rekordot is a Halál-völgy tartotta: tavaly júliusban majdnem 41,9 Celsius-fok volt a napi átlag. Ez az érték egy közel száz éves csúcsot döntött meg.
A Halál-völgy egyébként is a világ egyik legforróbb térségei közé tartozik.
A régió 89 méterrel a tengerszint alatt fekszik, és olyan hegyek határolják, melyek képesek beszorítani a meleg levegőt a hosszúkás területre. A helyi szélsőséges forróság egyáltalán nem játék: idén júliusban egy látogató meghalt a Halál-völgyben a hőség miatt.
A területen 1911 óta rendszeresen mérik a hőmérsékletet.
Állítólag 1913 júliusában itt volt az addigi legmelegebb, közel 56,7 Celsius-fok. Sok kutató azonban nem tekinti megbízhatónak az adatot.
A térségben az eddigi öt legforróbb hónap mind 2005 után következett. Egyes szakértők ezt a klímaváltozás jelének tekintik.
Az utóbbi időszak egyébként nem csak a Halál-völgyben volt kivételesen meleg. Világszerte több helyen is elképesztő forróság uralkodik június óta.
Ománban például június végén rekord meleg éjszakát észleltek, Európában pedig több országot is sújt a hőhullám.
Egy új vizsgálat azt is felfedte, hogy az emberi tevékenység is hozzájárulhatott a mostani helyzet kialakulásához.
A szakértők és meteorológusok szerint a hőhullámok világszerte egyre gyakoribbá válnak, és erre fel kell készülnie az emberiségnek, különben milliók halhatnak majd meg világszerte.
OSZD MEG másokkal is!