Lehet, hogy idegenek jelei? Tudósok vizsgálják!
Az első gyors rádiókitörést 2007-ben mutatták ki, azóta pedig egyre több és több jelet sikerül azonosítani. Az FRB-k néhány milliszekundumos, de rendkívül intenzív rádiókitörések, melyeknek forrása ismeretlen.
Egyes elképzelések szerint a jelek gyorsan forgó neutroncsillagokból származnak, de az sem kizárható, hogy fejlett civilizációk bocsátják ki.
Ryan Shannon, a Swinburne Műszaki Egyetem munkatársa és csapata 2017-ben kezdte el keresni az FRB-ket a nyugat-ausztráliai Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) segítségével.
A szakértők a mintegy egy éven át tartó elemzés során 20 FRB-t találtak, igaz, az egyikről utóbb kiderült, hogy egy másik kutatócsapat is kimutatta már.
Az új eredmények szerint egyértelmű, hogy a rádiókitörések az Univerzum túlsó feléről származnak. Az eddigi legközelebbi forrás minimum 425 millió fényévre található a Földtől.
A vizsgált periódus során mindegyik forrás csupán egy rádiókitörést produkált.
A tudomány egyelőre csak egy ismétlődő FRB-t ismer, ez a FRB 121102, amely 2012-es felfedezése óta több jelet is kibocsátott magából.
Shannon szerint eredményeik alapján két következtetést lehet levonni. Az egyik felvetés szerint érdemes elkülöníteni az egyszeri, illetve az ismétlődő rádiókitöréseket.
A másik fontos felfedezés, hogy az ASKAP által azonosított FRB-k erősebbek, szóródásuk ugyanakkor kisebb, mint az eddig ismert jeleké. (A rádióhullámok haladásuk során szóródnak az űrben található anyagok, például a gázfelhők miatt.)
Ez azt jelenti, hogy a szóródást előidéző anyag az intergalaktikus űrben lehet, az FRB-k vizsgálatával pedig közvetlen módon az efféle anyagokat is tanulmányozni tudják.
Shannonék következő célja az, hogy pontosabban lokalizálják a kitörések forrásait.
A helymeghatározással idővel remélhetőleg arra is választ kapnak majd, hogy milyen típusú objektumokból származnak a jelek.
OSZD MEG másokkal is!