Kutatásokra alapozott konkrét bizonyítékok. Ezek után el fogsz gondolkodni, hogy szedni fogod-e őket!
A fogamzásgátló tablettákat a méh- és petefészekrák megelőzésére is használják. A nemi úton terjedő betegségek ellen azonban nem védenek ezek a tabletták.
Mint minden gyógyszernek, a fogamzásgátló tablettáknak is lehetnek mellékhatásaik; ezek közül a következő tíz a leggyakoribb.
1. Menstruációk közötti pecsételő vérzés
A menstruációk között előforduló hüvelyi vérzés a tablettát szedők körülbelül felénél fordul elő – leggyakrabban szedés elkezdése utáni három hónapban. A tünet azonban az esetek 90 százalékában az első három hónapnyi szedés után megszűnik. A pecsételő vérzések nem jelentik azt, hogy a tabletta nem hatásos – abban az esetben, ha előírás szerint szedik őket. Ha azonban az ilyen vérzések öt vagy több napig tartanak, vagy három napig erős vérzés fordul elő a tabletta szedése közben, akkor mindenképp orvoshoz kell menni.
2. Hányinger
A tabletta szedésének kezdetekor előfordulhat émelygés, enyhe hányinger; ezek a tünetek azonban rendre elmúlnak rövid időn belül. Megelőzni úgy lehet, ha étkezéskor vagy lefekvéskor vesszük be a tablettát. Ha azonban a hányinger maradandó tünet, akkor keressük fel orvosunkat.
3. A mellek érzékenysége
A fogamzásgátló szedésének a hatására az emlők megnagyobbodhatnak vagy érzékennyé válhatnak. Ez is jellemzően a tabletta szedésének kezdetén fordul elő, és az első néhány hét utána a tünetek javulnak vagy megszűnnek. A koffein- és a sóbevitel csökkentése jó hatással lehet az érzékeny mellekre. Ha azonban a tünetek nem szűnnek, fel kell keresni az orvost.
4. Fejfájás
A szokatlan fejfájásról tájékoztatni kell az orvost.
5. Hízás
A fogamzásgátló szedésének és a testsúlyingadozásnak az összefüggéseit eddig klinikai vizsgálatok során nem sikerült kimutatni. Azonban a tablettát szedő nők vízvisszatartásról számolnak be – elsősorban a mellekben és a medencetájékon.
6. Hangulatingadozás
Ha valakinek voltak már depressziós tünetei, mindenképp tájékoztatnia kell erről az orvost, mielőtt szedni kezdi a fogamzásgátló tablettát. A fogamzásgátlót szedő nők egy része depressziós tünetekről, illetve érzelmi instabilitásról számol be; ezekről tájékoztatni kell az orvost.
7. Elmaradó menstruáció
A rendszeres, előírás szerinti tablettaszedés mellett is előfordulhat, hogy egy-egy menstruáció kimarad, illetve elmarad a menstruáció. Ebben a tabletta szedésén kívül többféle tényező is szerepet játszhat, például a stressz, betegség, utazás, hormonális vagy pajzsmirigyproblémák. Ha nem jön meg időben a menstruáció, érdemes terhességi tesztet csinálni, mielőtt a következő adag tablettát elkezdenénk szedni.
8. Csökkent libidó
A tabletta a benne lévő hormonoknak köszönhetően hat a szexuális késztetésekre. Ugyanakkor a tabletta mellett más külső hatások is csökkenthetik a libidót. Ha a csökkent libidó maradandó vagy zavaró, fel kell keresni az orvost.
9. Hüvelyi folyás
A hüvelyi folyás és a közösülés közbeni nedvesedés mértéke a tabletta hatására meg is növekedhet, de csökkenhet is. Ha azonbanfertőzésgyanúja is felmerül, mindenképp fel kell keresni az orvost.
10. Látásromlás
Kontaktlencse-használók esetében a látás megváltozása. Ha a fogamzásgátló hatására megváltozik a látása (kontaktlencsével), fel kell keresni a szemészt.
Ha a fogamzásgátló tabletták szedése alatt az alábbiak valamelyikét tapasztalja, akkor azonnal forduljon orvoshoz, mert a következő tünetek súlyos problémára is utalhatnak:
Hasi, gyomortáji fájdalom
Mellkasifájdalom(és kifulladás)
Erős fejfájás
Homályos látás, vakság
Duzzadt, fájó lábak
A fogamzásgátlók szedését összefüggésbe hozták már a magas várnyomás, jóindulatú májtumorok és améhnyakrákkialakulásának megnövekedett kockázatával is.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: NőkOrszága