Hasonló dolgok történtek Líbiában Kadhafival?
Bolívia elűzött elnöke, Evo Morales azt mondta az RT hírügynökségnek, hogy az Amerikai Államok Szervezete (OAS) kulcsszerepet játszott a távozásában, és hogy Bolívia hatalmas lítium tartalékai ösztönözték a puccsot.
Morales a hónap elején menekült el Bolíviából, röviddel azután, hogy újból elnöknek választották
. Az ellenfelei azt állították, hogy a választást elcsalták, és bár Morales új szavazást ajánlott fel, elvesztette a rendőrség és a katonaság támogatását, majd menedéket kért Mexikóban.
– írja az ÚjVilágtudat
Morales a maroknyi baloldali megmaradt vezető között volt Latin-Amerikában, és amikor Ecuador egykori elnökével, Rafael Correa-val beszélt az RT Spanyol adásában, azt állította, hogy az Amerikai Államok Szervezete – jobboldali amerikai államok tömbje Washington DC székhellyel – tervezte meg a megbuktatását.
„Senki sem mondta, hogy csalás áll fenn,” – mondta az OAS októberi bolíviai választásról szóló jelentéséről, amely a szavazások során „szabálytalanságot” tárt fel, annak ellenére, hogy más szakértői csoportok ennek ellentmondó jelentéseket készítettek.
A jelentés közzététele után Morales megpróbálta felvenni a kapcsolatot az OAS főtitkárával, Luis Almagroval, aki nem válaszolt. Morales a segédjével küldött üzenetet Almagronak:
„Ha nem vizsgálja felül a jelentését, ezzel Bolíviát tűzbe borítja, és halálos áldozatai lesznek.”
Jóslata pontosnak bizonyult. Elűzése óta Morales országát tüntetések és zavargások bénítják meg, és támogatói és a rendőrség közötti összecsapások következtében már több mint 30 ember halt meg.
A tüntetők a rendőrséget vádolják az emberi jogok megsértésével, és az ország ideiglenes kormánya törvényjavaslatot dolgozott ki az új választások lebonyolítására, hogy az országban béke legyen.
„Az OAS hozott egy döntést, és a jelentése nem technikai, hanem politikai döntésen alapult,” – tette hozzá Morales.
Morales azzal folytatta, hogy az ellene elkövetett puccs célja egy jobboldali vezető beiktatása, amelynek eredményeképpen Bolívia lítium tartalékait – amely a világon az egyik legnagyobb – megnyitják az ipari kizsákmányolás számára. A lítium elengedhetetlen az elektromos autók és tartós akkumulátorok gyártásában, és Morales azt tervezte, hogy az ország gazdasági jövőjének biztosítása érdekében államosítja a lítium kitermelését.
„Bolíviában meghatározhatnánk a lítium árát a világ számára. Most már rájöttem, hogy egyes iparosodott országok nem akarják a versenyt.”
A Teslának, amelynek elektromos autóinak akkumulátoraiban szintén lítiumot használnak, Morales távozása után megugrottak a részvényei.
Azok a vállalatok, amelyeknek sikerül megszerezniük Bolívia lítium készleteit – becslések szerint mintegy 900 millió tonna -, jövedelmező nyereségre tehetnek szert.
Az elem iránti globális kereslet 2025-re várhatóan több mint kétszeresére növekszik, jegyezte meg a Bloomberg tavaly.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: ÚjVilágtudat