Magyarországon eddig nem találtunk koronavírust – jelentette ki Müller Cecília.
Mégsem lehet elég óvatosnak lenni, a budapesti kínai–magyar két tannyelvű iskolát például fertőtlenítették, a HVG szerint az intézmény vezetése utasítást adott ki, hogy maradjanak otthon azok a tanulók, akikhez Kínából januárban vendégek érkeztek.
De senki ne rohanjon a háziorvoshoz, hogy szűrje le a benne bujkáló koronavírusra, mert a fertőzést a lappangási, tehát tünetmentes szakaszban nem lehet kimutatni. Gyanakodni 3 napot meghaladó magas láz és levertség esetén lehet, bár ez az állapot teljesen megegyezik az influenzával, amely most hetente 15-18 ezer embert fertőz meg csak itthon.
Megfázás, influenza vagy koronavírus – a torokból vett mintából lehet eldönteni.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumában, kis légmentesen záró fiolákba teszik a torokból vett mintákat, és különféle vegyi anyagokkal reagáltatják, illetve egyenáramot belevezetve kis részekre bontják a vírus génállományát.
Ezt elemezve meg tudják állapítani, hogy a járványt okozó koronavírus van-e a kémcsövekben vagy más.
Mert csak koronavírusból többféle is van. A mostani változat azért veszélyes, mert emberről emberre terjed, és egyelőre nincs rá gyógymód.
Specifikusan megtámadja a tüdőt, és vérzéses tüdőgyulladást okozhat. Tüdőgyulladást influenzától is lehet kapni szövődményként, de azt többnyire baktériumtól, felülfertőzéssel, így arra hatásosak az antibiotikumok.
Az új koronavírus viszont önmaga idéz elő tüdőgyulladást a legyengült szervezetben, például az időseknél vagy a krónikus betegekben.
Még nem tudjuk, van-e rá hatásos antivirális gyógyszer, az orvosok annyit tehetnek, hogy tehermentesítik a szervezetet, példáult oxigént juttatnak a gyulladás miatt rosszabbul működő tüdőbe – magyarázta lapunknak a tiszti főorvos.
Ha Magyarországon is felbukkanna az új vírus, minden eszközt bevetnek, hogy megállítsák a terjedését. A Kínából hamarosan hazatérő magyarokat például elkülönítik a László kórházban, és csak a kéthetes lappangási idő után engedik ki, ha tünetmentesek.
Ha itthon is kitörne a járvány, akár a magyar városok is olyanná válhatnak, mint a mostanra teljesen leállt és kihalt kínai Vuhan.
Ha a hatósági vezetőkből és kormánytisztviselőkből, miniszterekből álló operatív törzs úgy dönt, átmenetileg akár bezárathatják az iskolákat és más közintézményeket, leállíthatják a BKV-t, a vonatokat, buszokat a betegség okozta vészhelyzet súlyosságától függően.
Vészhelyzet a világban
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elrendelte a globális vészhelyzetet.
Ez azt jelenti, hogy egyelőre 10 millió eurót (3,36 milliárd forint) különítenek el, fejlesztik a járványügyi védelmet, és megelőző lépéseket tesznek szerte a világon.
Ezekhez több szakmai csapatot is felállítanak. Különösen nagy figyelmet fordítanak a súlyosan veszélyeztetett régiókra, valamint a szegényebb országokra.
A WHO átfogó kockázatkommunikációs stratégiát dolgoz ki: a rendelkezésre álló információk alapján a bizottság egyelőre nem javasol utazási vagy kereskedelmi korlátozásokat.
OSZD MEG másokkal is!