Egy brit kutató szerint két fontos dolgot érdemes szem előtt tartani a kínai koronavírussal kapcsolatban: az új világméretű járványt okozó vírus genetikai kódja csaknem 80 százalékban megegyezik a SARS víruséval és mindkét kórokozó denevérektől került át emberre, írja a Business Insider.
A kínai koronavírus (2019-nCoV) lényegében a SARS-CoV egyik változata, ami könnyebben terjed, de kevesebb kárt okoz, közölte Ian Jones, a readingi egyetem virológusa.
A SARS-járvány két év alatt 29 országban 8098 embert betegített meg és 774 halálos áldozatot szedett, míg az új koronavírus pár hét alatt 25 országban 24 500 embert betegített meg, de arányaiban jóval kevesebben, 492-en haltak meg.
Ez a két dolog – a nagy fokú genetikai azonosság és az azonos származás – megkönnyítheti a kutatók számára a járvány leküzdését: a betegek kezelése és a vakcina akár azonos is lehet a két vírus esetében.
„A 2019-nCoV denevérvírus, és SARS-CoV, ami 2002-2003-ban okozott járványt, a legközelebbi, ami emberben is megtalálható” mondta Jones.
Kínai kutatók hétfőn tették közzé kutatásaik eredményét a Nature-ben megjelentetett két tanulmányban.
Az első tanulmányt a vuhani virológiai intézet tudósai jegyzik, akik a járvány kezdetekor, még decemberben vettek mintákat súlyos tüdőgyulladásban szenvedő fertőzöttektől.
Eredményeik szerint 79,5 százalékban azonos a SARS-CoV és a 2019-nCoV vírus genetikai kódja, valamint a 2019-nCoV csaknem teljesen – 96 százalékban – megegyezik a kínai denevérpopulációkban előforduló koronavírusokkal.
A második tanulmányt a sanghaji Fudan Egyetem és a kínai járványügyi központ kutatói készítették, ők 89 százalékos hasonlóságot találtak a 2019-nCoV és a kínai denevérekben honos, SARS-hoz hasonlatos, úgynevezett béta-koronavírusok csoportja között.
OSZD MEG másokkal is!