Százszor annyi oxigén lehet a Markarian 231 nevű galaxisban, mint amennyi a sajátunkban van.
A csillagászok először azonosítottak a Tejúton kívüli galaxisban molekuláris oxigént, írja a Daily Mail.
A Sanghaji Csillagászati Obszervatórium tudósai a tőlünk 581 millió fényévre elhelyezkedő Markarian 231 nevű rendszerből a Földet elérő fényhullámok elemzésével jutottak arra a következtetésre, hogy a távoli galaxisban nagy mennyiségű oxigén található.
Ironikus módon a fényhullámok elemzését eddig éppen a saját légkörünkben megtalálható oxigén és más gázok akadályozták meg.
A Markarian 231 fényhullámai azonban egy QSO-ból, vagyis csillagszerű objektumból érkeztek, így szignifikánsan alacsonyabb hullámfrekvenciájuk volt, és torzítások nélkül jutottak át a Föld légkörén.
A mérésekhez egy francia és egy spanyolországi teleszkópot is használtak. Utóbbinak IRAM-30 a neve és Granada mellett található.
Az elmúlt 20 évben a Tejút két pontján is találtak már oxigént: a Rho Ophiuchi-felhőben és az Orin-ködben is azonosították a gáz jelenlétét.
Az emberek rövid ideig képesek csak a tiszta oxigént belélegezni, amit leginkább egészségügyi kezelések során használnak. Légzőrendszerünk normális működése azonban a levegő más alkotóelemeitől, például a nitrogéntől és a szén-dioxidtól is függ.
A sanghaji csoport úgy véli, hogy a további kutatások segíthetnek nekik megérteni, hogy az oxigéneloszlás hogyan befolyásolja a galaxisok fejlődését, és ez miként hozhatja létre az élet kialakulásához szükséges feltételeket.
OSZD MEG másokkal is!