A kilélegzett levegőt is elvezetik a beteg környezetéből, át egy szűrőrendszeren, így jóval kisebb a kockázata annak, hogy az orvosok és az ápolók elkapják a kórt.
Tábori körülmények közt is működő, egyszerre több ember lélegeztetését megoldó berendezés fejlesztésén dolgoznak az Óbudai Egyetem kutatói
– írják az intézmény weboldalán kiemelve, hogy a MassVentil Project néven futó kezdeményezésben létrejövő termék terveit ingyen szeretnék a felhasználók rendelkezésére bocsátani.
A tömeges lélegeztetőgép ötletével még március első napjaiban, a világjárvány kinyilvánítása előtt állt elő Kozlovszky Miklós, a Neumann János Informatikai Kar dékánja, az EKIK BioTech Kutatóközpont vezetője.
Célja az volt, hogy egyszerre több ember életét lehessen megmenteni, és eközben az egészségügyi dolgozók is védelmet kapjanak, csökkenjen a fertőzés kockázata.
Az utóbbinak az a kulcsa, hogy a kilélegzett levegőt is elvezetik a beteg környezetéből, át egy szűrőrendszeren, így jóval kisebb a kockázata annak, hogy az orvosok és az ápolók elkapják a kórt.
„Olyan lélegeztető gépet tervezünk, amely egyszerre akár 5-10-50 esetleg még több ember lélegeztetését is meg tudja oldani, védi az egészségügyi dolgozókat, és akár kórházon kívül, ad-hoc táborokban, csarnokokban is üzemeltethető”
– írják tájékoztatójukban.
Habár sokan csatlakoztak már a projekthez, az Óbudai Egyetem csapata még várja azokat a programozókat, villamosménököket, dizájnereket, makereket és tesztelőket, akik a legjobb tudásukat adnák bele a közös munkába, hogy létrejöjjön a tömeg-lélegeztetőgép.
OSZD MEG másokkal is!