Az antibiotikum-rezisztens baktériumok nagyjából minden egészségügyben dolgozó listájának élén szerepelnek, ha arról kérdezik őket, mik a jövő nagy kihívásai az orvostudományban.
A problémát nagyban rontja az antibiotikumok túlhasználata (ami itthon kifejezetten nagy probléma). Az Európai Unióban évente 25 ezer, világszinten 700 ezer ember haláláért felelős a jelenség.
Az AMR a modern orvoslás egyik legnagyobb problémája, és egyre csak romlik a helyzet: ha nem teszünk ellene, a 2015 és 2050 közötti időszakra leosztva már akár évi 10 millió emberre is felszökhet az áldozatok száma.
De mi köze van mindennek a koronavírus-járványhoz?
A SARS-CoV-2 kórokozót antibiotikum nem támadja, hiszen nem baktériumról, hanem vírusról van szó.
Csakhogy a vírusfertőzés ezúttal is, ahogy az influenzánál, a H1N1-nél és a spanyolnáthánál is, bakteriális felülfertőződésekkel is együtt járhat, amire viszont már antibiotikumot írnak fel az orvosok.
A koronavírus esetében azonban nagyon nehéz megmondani, hogy egy vele együtt megjelenő tüdőgyulladás vírusos vagy bakteriális eredetű-e, érdemes-e erős antibiotikumot írni rá, és abból is mennyit szabad biztonságosan bevetni.
A Science magazin cikke foglalkozik azzal, hogy az amerikai kórházakban jelenleg több antibiotikumot írnak fel, mint átlagosan, ennek részben az is lehet az oka, hogy az azitromicin nevű hatóanyag (ami a baktériumok mindkét fő csoportját támadja) a hidroxiklorokinnal együtt alkalmazva esetleg hatásos lehet a koronavírus-fertőzés kezelésére – erről azonban még komoly kutatás nem készült.
Ezen felül persze a bakteriális tüdőgyulladások számának megemelkedése is indokolja, hogy több antibiotikum fogyjon.
A helyzet azonban súlyosbíthatja a rezisztencia problémáját, olyannyira, hogy az USA Védelmi Minisztériuma orvosi központokat nevezett ki arra, hogy vizsgálják meg a problémát.
A Science olyan véleményeket is idéz, amelyek bizakodásra adnak okot: kiemeli, hogy jelenleg több orvos hord teljes védőfelszerelést, mint korábban, ami megállíthatja a kórházakban terjedő szuperbaktériumokat, és mindenki jobban figyel a higiéniára is.
Ugyanakkor vannak olyan kórházak, ahol az orvosoknak és ápolóknak újra kell használniuk a felszerelésüket, ez pedig megint felveti ugyanazt a problémát: a vírus mellett az antibiotikum-rezisztens baktériumok is terjedhetnek a betegek között.
OSZD MEG másokkal is!