A maszk néhány órán belül fényjelzéssel mutatná meg, hogy viselője beteg-e.
Speciális maszkot fejlesztenek a Harvard és a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai, amely fénnyel jelezne, amint kapcsolatba kerül a koronavírussal – írja a Business Insider.
A kutatás egyik tagja, Jim Collins a lapnak adott interjúban magyarázta el, hogyan tudnák egy maszk segítségével megállapítani a fertőzés tényét.
Mindezt a köhögés, tüsszentés vagy egyszerű kilégzés által a maszk a belsejébe került anyag elemzésével mutatná ki, szinte azonnal.
Az új találmány nagyban megkönnyítené a tesztelés folyamatát, hiszen az orvos hamar látná az eredményt anélkül, hogy mintát vett volna a betegtől. Collins szerint a maszkot széles körben lehetne alkalmazni, de leginkább a reptereken és kórházakban tudnák hasznát venni, ahol gyorsabban és egyszerűbben világíthatnák át általa az embereket.
Collins és biomérnök csapata már korábban is dolgozott hasonló projekten, 2014-ben olyan szenzorokat fejlesztettek, amelyek kiszűrik az Ebolát, ezt használták később a Zika-vírus detektálására is. A kutatók most ezt a technológiát felhasználva próbálják megalkotni az új maszkot.
A módszer viszont ugyanaz: a tudósok által fejlesztett szenzorok valamilyen folyadék – például nyál – hatására tudják beazonosítani a vírus génszekvenciáját. Amennyiben felismerik azt, fluoreszkálással jelzik, hogy a maszk viselője beteg.
A nyálminta azonosítása azonban itt sem menne pillanatok alatt, a tudósok szerint 1-3 órába telik, mire a maszkban található szenzorok elvégzik a feladatukat. A maszk által kibocsátott fényjelzés szabad szemmel nem látható, speciális fluoriméter szükséges hozzá, ám Collins szerint az egyszerű és olcsó kézi fluoriméterek is tökéletesen alkalmasak erre, nem kell rá külön szerkezet.
Jelenleg arról döntenek, hogy melyik a hatékonyabb: ha a maszkba építik bele a speciális szenzorokat, vagy olyan különálló modult gyártanak, amelyet hozzá tudnak applikálni a gyógyszertárakban kapható maszkokra.
A kutatás egyelőre „nagyon korai fázisban van”, ám az eredmények már most biztatóak, néhány héten belül bemutathatják a végleges tervet. Collins szerint akkor fog bebizonyosodni a maszk hatékonysága, ha elkezdhetik koronavírusos betegeken is tesztelni. Amennyiben a terveik szerint haladnak a kísérletek, és sikeres lesz a tesztelés, nyár végétől forgalomba is bocsátanák a maszkot.
OSZD MEG másokkal is!