Teliholddal kezdődik a hónap, így az egyre hosszabbodó éjszakákat a holdfény uralja eleinte, de pár szép együttállást is láthatunk, a hónap közepén pedig már hajnali holdsarlóval ébredhetünk.
Telihold szeptember 2-án
A telihold ideje 2-án reggelre esik, ezért akár 1-jén este is érdemes lehet megfigyelni, de ha a szabad időnk, vagy az időjárás másképp engedi, akkor 2-án este hasonló lesz a látványa égi kísérőnknek. 1-jén este a nyugati határszélen 19:43-kor kel a Hold, Budapesten 19:35-kor, keleten 19:23-kor.
Szeptember 2-án a holdkelte keleten 19:45, Budapesten 19:57, nyugati határunknál pedig 20:06. Ha a természetben szeretnénk megörökíteni a teliholdat – és a hónap többi jelenségét is – vegyük figyelembe, hogy a szeptember a szarvasbőgés időszaka, délutántól kora délelőttig erdőlátogatási tilalom van érvényben nagyon sok helyen, ezért mindig tájékozódjunk, hogy a kiszemelt észlelőhelyünk nem esik-e a korlátozás hatálya alá! Információkat a települési önkormányzatok, a helyi vadásztársaságok és erdészetek honlapján találunk a korlátozásokról, általában térképes formában.
Hold-Mars együttállás 5-én este
A 88 százalékos megvilágítású Hold és a tőle balra, 4 fok távolságban vöröslő Mars szinte egyszerre fognak felkelni, országrésztől függően, a 21 óra körül. Az éjszaka második felére 50 fok magasságba emelkednek, így, ha tájjal, városképpel szeretnénk őket megörökíteni, inkább az esti órákat érdemes betervezni ehhez.
Meteorok szeptemberben
Az augusztusi csillaghullás után a szeptember is hoz még meteorokat, így például a közismert Perseidák őszi „testvére”, a Szeptemberi Epszilon Perseidák raja, amelynek csúcsa 9-én éjszakára esik. Ekkor sajnos csak az esti órák (22:30-ig) lesznek holdfénytől mentesek, ebben az időszakban viszonylag kevés meteort láthatunk még, a radiáns alacsony állása miatt.
A raj kimondottan kevés meteort produkál, azonban ezek jelentős része fényes, így okozhat kellemes meglepetést. Szeptember 10-től már megjelenhetnek az őszi meteorok legfényesebbjeit adó Déli Tauridák is, e raj szintén igen kevés meteort ad, ám elképesztő fényességű tűzgömbök jellemzik, amelyek ráadásul lassúságukkal tetézve kétszer olyan látványosak, mint egy átlag tűzgömb.
A holdsarló, a Vénusz és a Jászol-halmaz együttállása 14-én hajnalban
A hármas együttállásért érdemes lehet korán kelni: a 15 százalékos holdsarló 2 óra körüli percekben kel fel, a Vénusz jó fél órával követi, és a két égitest közt lesz majd a halmaz. Ez utóbbi miatt érdemes inkább később, 4 óra körül megfigyelni az együttállást, ekkor még sötét égen láthatjuk a halmaz nem túl fényes csillagait is, ha tiszta lesz az ég. Fotózni mindenképp tudjuk majd a triót!