Nem akármilyen felfedezésre jutottak az orvosok.
Lényegesen kevesebb fájdalommal és gyorsabb gyógyulással jár, ha a torokmandulát nem távolítják el teljesen, hanem egy nagyon pici részt meghagynak – állapította meg egy hosszú távú ausztrál kutatás.
Az adelaide-i Flinders Egyetem tudósai 608 gyerek adatait elemezték, mindannyian 2008 és 2018 között estek át mandulaműtéten.
Azt találták, hogy akiknek csak a mandulájuk egy részét távolították el, egy kisebb darabját érintetlenül hagyták, azok átlagosan 4,6 nap alatt teljesen meggyógyultak, szemben a teljes tonzilektómián átesettekkel, akiknek átlagosan 11,1 nap kellett, hogy helyrejöjjenek.
A részleges mandulakivételkor háromszor kisebb volt a valószínűsége, hogy a műtét után vérzés lépjen fel, és nyolcszor kisebb az esélye, hogy olyan súlyos vérzés jelentkezzen, amelyet kórházban kell ellátni.
„A teljes mandulaeltávolítás felfedi a torokizmokat, ami nagy fájdalommal és a vérzés jelentősebb kockázatával jár”
– írta közleményében Sara Attard, a kutatás egyik vezetője
. „Ha a mandula 90-95 százalékát távolítják el, és meghagynak egy félholdalakú szövetdarabot, az sokkal kevesebb fájdalmat és vérzést okoz. Ez nyilván azt is lehetővé teszi, hogy a gyerek gyorsabban felgyógyuljon és visszatérhessen a közösségbe.”
Ausztrália-szerte évente több mint 35 ezer torokmandula-eltávolítást végeznek 17 évesnél fiatalabb pácienseken.
„Az újra meg újra visszatérő torokgyulladás most ritkább, mint régebben. Jelenleg a mandulaműtét leggyakoribb oka a légzés akadályozása, ami horkolást, alvászavart, beszéd- és evésproblémákat okozhat”
– mondta Simon Carney, a kutatás vezetője.
OSZD MEG másokkal is!