Közzétették: ez a kormány kérése!
Pénteken is megtartotta napi tájékoztatóját a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs, ennek részleteit ismertetjük.
A szociális intézményekben, óvodákban, bölcsődékben, iskolákban, egészségügyi intézményekben dolgozók tesztelése rendszeres lesz, célja a terjedés megakadályozása és, hogy kiderüljön, ezekben a munkakörökben mekkora a fertőzöttség.
Bölcsődében 1742, óvodában 4386, iskolában 8694, szociális intézményekben 1869 helyszínen tesztelnek, összesen tehát több mint 1660 helyen tesztelik a dolgozókat, antigén gyorstesztekkel.
Az érintettek számára a részvétel önkéntes, de arra kérte az államtitkár az intézmények dolgozóin, hogy jelenjenek meg a teszteléseken.
Az adatlapokon kiderül, ki nem vesz rész a tesztelésen. Bármilyen indokkal vissza lehet utasítani a tesztelést, az is előfordulhat, hogy 24 órán belül valaki teszten esett át. Ennek ellenére azt kérik, a dolgozók vegyenek részt a tesztelésen. A tesztelés ma kezdődik a szociális intézményekben.
A tesztelésekben az orvos- és egészségtudományi egyetemek hallgatóira számítanak a munkában.
Ők veszik le a mintákat és a gyorstesztek segítségével kiértékelik.
A mintavevő egységekbe egységenként 2-2 mintavevő hallgatót, a kormányhivataloknak egy adminisztrátort és egy sofőrt kell biztosítaniuk.
Ott, ahol az intézmény épp zárva van, ott nem lesz szűrés. hétről hétre követni fogják, mely intézmény tért vissza a digitális oktatásból, vagy éppen melyiket zárták be.
A 16ezer helyszínre öt nap alatt kell eljutniuk a mintavevő egységeknek, védőruhát a kormányhivatalok biztosítanak: arcvédő pajzs, ffp2 szájmaszk és kesztyű lesz rajtuk. Ennél szigorúbb felszerelés viselését nem igényli ez a folyamat.
A tesztelés elsősorban hétköznap történik. A szociális intézményekben ma indul a munka, de ott hétvégén is folytatódhat a mintavételezés.
A mintavételezőket naponta tesztelik. Az egyetemisták, és a védekezésben résztvevő összes többi ember munkáját a kormány megköszöni.
Széleskörű összefogásra van szükség ahhoz, hogy a járvány terjedését megállítsuk – mondta az államtitkár.
A védekezésbe bevont egyetemisták és felsőoktatási intézmények között hallgatói munkaszerződés jön létre.
Hétköznap 5000 forint/nap, hétvégén 7500 forint/nap a díjazás, adómentesen.
A munka egy-egy csapat számára két hétig tart, utána lecserélik őket.
Tanulmányi kreditet kapnak a munkájukért, ingyen használhatják a tömegközlekedést.
A hallgatók kirendelését a kormányhivatalok végzik, elsősorban a tartózkodási hely, másodlagosan az állandó lakcím alapján intézik.
A Neptun rendszerben a kirendelt hallgatókat már értesítették, a kormányhivatalok telefonon vagy e-mailben értesítik.
Oktatófilmmel képzik ki az egyetemistákat erre a munkára
A dolgozókat a munkahelyükön tesztelik, ebben lehetnek eltérések, például kisfalvas környezetben.
Akinek az eredménye pozitív lesz, köteles azonnal értesíteni háziorvosát, a munkát nem folytathatja, házi karanténba kerül.
OSZD MEG másokkal is!