Jakab Ferenc virológus professzor szerint azért fontos a magyar vakcina fejlesztése, hogy az újabb járványokra gyorsabban tudjunk reagálni, mint a koronavírus esetében.
Jakab Ferenccel a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetőjével arról beszélgettünk, hogy meddig maradnak védettek azok, akik már átestek a koronavíruson, hogy mivel lehet meggyőzni az oltáselleneseket és miért kell a magyar vakcina.
Jelenleg Magyarországon 6 hónapig nem kaphatnak oltást azok, akik átestek a koronavíruson.
Az azonban nem egyértelmű, hogy ennek van-e tudományos magyarázata, ez az oltási stratégia, vagy egyszerűen csak nincs elég oltóanyag.
„Jelen pillanatban úgy tűnik, hogy aki természetes úton fertőződött meg, és enyhe vagy tünetmentes fertőzése volt, annak nagyon-nagyon gyorsan csökken a szervezetében az antitest szintje”
– mondta ki Jakab Ferenc.
„Az egyelőre a tudósok között is vita tárgyát képezi, hogy pontosan meddig maradnak védettek ezek az emberek, de abban nagyjából megegyeznek a szakértők, hogy körülbelül 3 hónapig az újrafertőződés lehetősége kisebb.
A koronavírusokra általában jellemző, hogy hosszú távú védettséget nem alakítanak ki. Ezért tudnak a náthát okozó koronavírusok – nem a SARS-CoV-2 – évről-évre fertőzni.”
Egyelőre az sem egyértelmű, hogy az oltások pontosan milyen időtartamra nyújtanak védettséget.
A professzor szerint azonban úgy tűnik, hogy a vakcina sokkal erősebb immunitást ad, mint maga a természetes vírusfertőzés.
„A Pfizer-vakcina beadása után 3 hónappal sem csökkent drasztikusan az alanyok antitestszintje. Ezt a tendenciát látva feltételezik, hogy ez hosszú távon védettséget ad”
– magyarázta.
A pontos adatokhoz azonban még idő kell, hiszen a világ számos országában ugyan elkezdték már az oltást, de a legtöbben még csak a vakcina első adagját kapták meg, tehát bennük még ki sem alakult a védettség.
OSZD MEG másokkal is!