Orbán Viktor miniszterelnök a Parlamentben beszélt arról, hogy 80 ezer embert érint a „potyautastörvény”, közülük minden második ember nem él itthon. A szociálisan nehéz helyzetben lévők könnyítést kapnak.
Orbán Viktor hétfőn a parlamentben beszélt arról, hogy a „potyautas törvény” miatt hány embernek lett érvénytelen a TAJ-száma (ami azt eredményezi, hogy fél éves tartozás után az érintetteknek fizetniük kell az egészségügyi ellátásért). Nem magától hozta fel, Szabó Tímea párbeszédes politikus felszólalására válaszul közölte a pontos számokat. Orbán szerint ez egy nehéz téma, ezért higgadtságot javasolt.
„Február 12-én 80 ezer ember kapott piros lámpát, és megkapta azt a jelzést, hogy nem fizet TB-járulékot és ezért nem vehet igénybe egészségügyi szolgáltatást” – fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor eddig nem ismert részletességgel elmondta, a tartozásaik miatt az Államkincstár által név szerint nyilvántartott 80 ezer nem fizető közel fele “nincs jelen a magyar munkaerőpiacon”, egy részük semmilyen aktivitást nem mutat. Ők Orbán szerint külföldön dolgoznak, tehát ide nem fizetik be a járulékukat, és nem is itt vesznek igénybe egészségügyi szolgáltatást.
80 ezer emberből 13 százalék anyagi helyzetének megítélése bizonytalan, 7 százalék súlyos szociális helyzetben van a kormány által ismert elemzések alapján. Orbán a Parlamentben azt mondta, az ezekbe a csoportokba tartozó személyeknek megnyitották a külön eljárás lehetőségét, ők kérelmezhetik a tartozás elengedését, átütemezését, és a jövőre nézve is kaphatnak kedvezményeket a nehéz helyzetük miatt.
Az új rendszerről szóló múltheti cikkünkben háziorvosok és egy sürgősségi orvos is azt mondták, hogy akkor is el fogják látni a betegeket, ha látják, hogy a biztosításuk nincs rendben és nem kívánnak behajtóként fellépni a hozzájuk érkezőt páceinsekkel szemben. Az még nem világos, hogy ha ők nem hajtják be a pénzt, akkor ki fogja ezt megtenni, illetve ők számíthatnak-e ezért bármiféle retorzióra. A kérdéssel megkerestük a NAV-ot és a pénzügyminisztériumot is.