A mutációk közül a brit variáns a legelterjedtebb, csak ehhez 24 000 eset kötődik az uniós tagállamokban.
Az Európai Parlament (EP) hivatalos oldalán megjelent összefoglaló szerint az Európai Unió egész területén háromféle koronavírus-mutáció terjed. Ezek a brit, a dél-afrikai, illetve a brazil vírusvariánsok.
Az összefoglaló szerint
a brit mutáció – az Egyesült Királyságot is beleértve – 28 tagállamban van jelen és ezidáig 24 000 eset köthető hozzá.
A dél-afrikait 900 betegnél mutatták ki 18 tagállamban,
a brazilt kilencben. Ez a mutáció 200 megbetegedésért felel.
A variánsok jelenlegi ismeretei alapján a modellek azt jósolják, hogy az EU által bevezetett jelenlegi intézkedések és oltási stratégia továbbra is hatékonyak lesznek – mondta Bruno Ciancio, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) egyik illetékese. A szakértő szerint fontos ugyanakkor, hogy az országok nyomon kövessék a variánsokat és azok terjedését.
Marco Cavaleri, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Covid-19 munkacsoportjának elnöke arról beszélt, hogy az EMA szorosan figyelemmel kíséri az oltások hatékonyságát a mutációkkal szemben. Szerinte az új variánsokhoz igazított vakcinák jóváhagyási folyamata gyorsabb lesz: „A gyártóknak nem kell a teljes dokumentációt újból benyújtaniuk, ezek ugyanis a vakcina eredeti jóváhagyásánál alkalmazott dózisok variációjaként lesznek jóváhagyva. Ez sok időt takarít meg, egyszerűbbé és rugalmasabbá teszi a dolgokat”.
Az Európai Bizottság az új koronavírus-változatokra a HERA inkubátor felkészültségi tervével reagált, amit hétfőn mutattak be a környezetvédelmi szakbizottságnak. A cél a kutatások, az ipar, a döntéshozók és az állami hatóságok koordinálása az új változatok elleni vakcinák gyors fejlesztése, jóváhagyása és gyártása érdekében. A HERA inkubátor a következőkre összpontosít: gyors felismerés és alkalmazkodás a vírusvariánsokhoz, az oltások gyorsabb jóváhagyása, illetve jobb termelési kapacitás.