A Vahana nevű prototípus helyből tud majd felszállni, és nem lesz szükség hozzá speciális jogosítványra. Ráadásul lesz egy különleges tulajdonsága is.
A Vahana ugyanis nem csak nem igényel majd pilótajogsit, tényleg képes lesz viszonylag gyorsan közlekedni, és helyből felszállni.
És ez még nem minden. A Vahana teljesen önműködő lesz, tehát képes lesz önvezérlésre is, ha épp nem akarja az utas irányítani. A CNN is beszámolt az Airbus legújabb jövőbeli fejlesztéséről.
Leginkább egy helikopterre, vagy drónra hasonlít, mintsem autóra.
A gép kerekek helyett hosszú talpakon áll, két szárnya négy-négy rotort hordoz. Ezek a szerkezet orrán és farkán helyezkednek el. Fel- és leszállásnál a szárnyak hossztengelyük mentén elfordulnak, a légcsavarok az ég felé néznek
A Vahana speciális, állítható szárnyakkal lesz felszerelve, ezek látszanak is a napvilágot látott koncepciós terveken is. Ez biztosítja azt, hogy lehessen vele lassan haladni, vagy akár egy helyben lebegni is.
Fülkéjében egyetlen utas kap helyet, de kezelőszervekkel nem fog találkozni.
A képzeletbeli botkormányt a számítógépes vezérlőegység kapja meg, a szerkezet teljesen önműködően repül. Be- és kiszálláshoz a fülke fedele hátracsúszik, hasonlóan a vadászgépeken látható megoldáshoz.
Biztonsági szempontból bár az előzetes tervek alapján a legtöbb mérnök és szakember kellően biztonságosnak ítélte, a repülőszerkezetekhez hasonlóan ez nem kap katapultülést.
Helyette vészhelyzet esetén egy óriási ejtőernyőt lehet kinyitni, mellyel biztonságosan földet lehet érni vele, ha a jármű meghibásodna.
A projekt idén év elején indult, irányításáért az Airbus szilíciumvölgyi leányvállalata, az A³ felel.
A startup vezetője, Rodin Lyasoff elmondta: 2017 év végéig életnagyságú prototípust szeretnének gyártani, 2020-ig pedig megalkotnák a sorozatban is gyártható mintadarabot.
A repülő autók koncepciójáról az utóbbi években egyre többen azt kezdték el emlegetni, hogy már nem életképesek, egyesek azt állították, hogy egyenesen halottak.
Ugyanis a 2000-res évek eleje óta dolgoztak többféle repülő autó projekten, de ezek legtöbbje nem hozott áttörést, és sok technológia már a tervezőasztalon elhalt.
Voltak ugyan megoldások, melyek aztán megvalósultak, de nem terjedtek el, mert nem voltak kiforrottak és költséghatékonyak.
Henry Ford 1940-ben jósolta meg a repülő autót, azóta pedig rengeteg idő telt el, de még mindig nem valósult meg olyan szinten a projekt, hogy az egész bolygón elterjedt technológia váljon belőle.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ez mindig így lesz. Talán néhány évtizeden belül az elektromos autókkal együtt fog elterjedni.