A tudósok és csillagászok rájöttek, miből van a az itt található csillagpor, és a bolygók.
Eddig rejtély volt, hogyan keletkeztek
A kutatók már régóta kutatják és próbálják megfejteni, hogy azok a porszemcsék, melyek a Naprendszerben keringenek, és melyekből a bolygók is kialakultak, pontosan miből vannak.
Annak idején a keletkezésük körülményei ugyanis teljes homályba burkolóztak, és a tudomány nem tudott arról semmilyen információval szolgálni, hogy hogyan is jöttek létre.
A csillagközi felhők annak idején a Naprendszerünk hajnalán lassan, és stabilan hozták létre a bolygókat a Nap körül. Azonban az ezt megelőző időkről aligha tudunk valamit, ám ez végre úgy tűnik, hogy megváltozott.
Megvan, honnan származhat
A közepes tömegű, a Napnál nagyságrendileg hatszor nehezebb csillagok – úgynevezett aszimptotikus óriásági, röviden AGB-csillagok – az életük során “levedlik” a külső rétegüket, létrehozva egy gáz és porszemcsék alkotta csillagközi felhőt.
A Naprendszer feltételezhetően egy pontosan ugyanilyen, vagy ehhez hasonló csillagközi felhőből alakulhatott ki. Az időt is meg tudjuk saccolni: nagyjából 4,6 milliárd évvel ezelőtt történhetett.
A legtöbb porszem még akkoriban, és azóta az idő múlásával elpusztult, elporladt teljesen, azonban a megmaradtak hatalmas aszteroidákká, kisbolygókká, bolygókká álltak végül össze, melyek elkezdtek keringeni a Nap körül.
Ez a csillagpor tehát végül igen sokat tudott elárulni a Naprendszer keletkezéséről, és az azt megelőző időkről.
Az MTA CSFK Csillagászati Intézetében kutató Maria Lugaro által vezetett munka sikerrel azonosította az AGB-csillagokban végbemenő magreakciók nyomait néhány meteoritból származó porszemcse összetételében.
Megállapították, hogy a protonok és az oxigén egy nehezebbnek tekinthető izotópja közötti egyfajta fúziós reakciók kétszeres eséllyel jöhetnek létre, mint eddig gondoltuk.
Ez egyértelműen megfigyelhető a meteoritokban talált és kielemzett csillagporszemek között, így ez el is árulja eredetüket.
A végleges eredetükre is fény derülhetett
Eszerint hatalmas óriáscsillagoktól származhat a Naprendszert alkotó csillagport, és a bolygók, holdak anyaga is ebből állt össze több milliárd évvel ezelőtt.
Végső soron tehát ténylegesen csillagporból vagyunk, bár az még rejtély, hogy ez a csillagport, melyből létrejöttünk, pontosan honnan származik.
A jövőbeli kutatások még több választ adhatnak a dolgokra, és még az sem kizárt, hogy egy napon arra is rájövünk, hogy az egész világegyetemet alkotó anyag honnan érkezett, mielőtt egyetlen szingularitási pontba volt roskadva az ősrobbanás előtt.