Pedig mindenki büszke lehetne rá.
Annyi gyönyörűség, és felfedezetlen csodát rejt magában Magyarország, hogy azt fel sem lehetne sorolni! Sajnos ezek nagyrészt soha az életben nem látnak napvilágot, vagy nem kerülnek be a köztudatba…
A római korig visszavezethető parajdi sóbányászat Erdély gazdagságának egyik alapja volt a középkorban.
Az összetételében egyedülálló gyógyhatással bíró fehér arany már a múlt század közepétől gyógyítási célokat is szolgál a gasztronómia mellett, a kitermelés egyik szintjén, óriási népszerűségnek örvend a gyógyulni vágyóknak berendezett gyógyközpont.
A Kárpát-medence legjelentősebb sókitermelő vidékének központja Parajd. A parajdi só az óceán kiszáradásakor keletkezett,tartalmaz minden ásványi anyagot és nyomelemet, szennyeződéstől és adalékanyagtól azonban mentes.
Odalent nemcsak a só gyógyító erejét kihasználók, de a kikapcsolódni vágyók is bőven megtalálhatják számításukat. A 90-es évektől folyamatosan kiépülő turisztikai központ a szórakozások gazdag tárházát biztosítja.
Világítással és szellőztető rendszerrel ellátott tárnákban alakítottak ki kalandparkot, játszóteret, szobrász és festőtáborok működnek, sőt ökumenikus istentiszteleteket is tartanak az itt megépített kápolnában.
A bányalátogatást szívbetegeknek, magas várnyomásban szenvedőknek és klausztrofóbiásoknak nem ajánlják. Készüljünk fel lépcsőzésre is a különböző szintek között.
A kitermelt só helyén keletkezett egyik termet (50-es szint) szanatóriumi központnak rendezték be, ahol a légúti megbetegedésben szenvedők 120 méter mélyen részesülhetnek kezelésben.
Negyven férőhelyes kórház is kialakításra került. A só jótékony klímája nemcsak a betegeknek tesz jót, de segít relaxálni és nagyon jó hatással van a bőrre is.
Kivételesen magas minősége miatt rengeteg pozitív hatása van szervezetünkre:
a szervezet elektrolit szükségletét pótolja
védi a sejteket és megakadályozza az izomgörcsöt
csökkenti a szívritmus zavart
eltávolítja a szervezetből a salakanyagokat
szabályozza a vérnyomást
egyensúlyban tartja a vércukorszintet
a libidó megőrzésében is fontos szerepet játszik.
Fürdősóként is használatos. Ne lepődjünk meg, ha használata után, hogy egy finom iszapréteg marad a víz leengedése után a kádban. Ezt az iszapot használják a gyógyászatban is.
az ízületi- és izomfájdalmat csökkenti,
regenerálja, ellazítja a szervezetet,
stresszoldó hatású,
elindítja a test méregtelenítését,
a fürdővízből felszálló sós pára jótékony az asztmás, légúti megbetegedésekre,
bőr mélyebb rétegeiben is kifejti a hatását,
enyhítheti a nőgyógyászati problémákat.