Nézd meg a képeket, és megtudod miért!
Az Izlandon, valamint a Feröer-szigeteken található helyek még szórványosan tartalmaznak egy-egy elrejtett gyöngyszemet abból a házfajtából, melyet a legtöbben csodálatosan szép, mesebeli házikónak gondolnak.
Hogy pontosan miért? Hát persze, hogy a látványért! Ezek az épületek ugyanis zöldellenek, mivel gyeptetősek.
A tetőszerkezeten álló zöldellő rét látszatát keltő ház szó szerint kivirágzik tavasszal, és elképesztő színekben képes pompázni.
Ez a tetőfedési módszer nemcsak a környezettel való harmonikus együttélést hirdeti, de valójában kitűnő hőszigetelésnek is számít, segít összetartani a tetőszerkezetet és egyben tartós is.
A 20. században már egyre kevesebb gyeptetős ház épült, de még ma is szép számmal láthatunk fűvel, illetve növényekkel benőtt házakat és templomokat.
Egyébként maga a gyeptetős szerkezet rendelkezik a maga történetével, és ma már azt is tudják az építészettörténelem mesterei, hogy honnan gyökerezik.
Eredetileg egy viking-kori ősi szokás volt. A vikingek használták legelőször ezt az építési technikát, a gyeptető ugyanis természetes volt, ráadásul remekül elrejtette a házakat, és így a falvakat az ellenséges szemek elől.
És az sem volt elhanyagolható, hogy tényleg szép látványt tudtak nyújtani, főleg tavasszal.
Mára már alig található néhány száz ilyen régi építésű házikó a Földön, de ha valaki Izlandra látogat, vagy a Feröer-szigetekre, esetleg Skócia vagy Norvégia elhagyatottabb vidékeire, akkor fellelhet egyet-egyet.
Ha neked is tetszett, OSZD MEG másokkal is!