Ausztrál kutatók tették meg az évtized felfedezését.
Létezik egy aprócska hal, a kardfogú nyálkáshal – Plagiotremus rhinorhynchos – aminek a harapása fájdalommentes.
A hal nem túl nagyméretű, és a Csendes-óceánban él, a kutatók már nagyon régóta vizsgálják, ugyanis a sejtéseik szerint a legerősebb természetes fájdalomcsillapítóként hathat a mérge.
A hal méregmirigyei alsó állkapcsának meghosszabbodott, íves metszőfogaiban találhatók. Egyfajta különleges mérget fecskendez be a bőrbe, mely opioid peptideket tartalmaz.
Ezek egy az egyben úgy hatnak, mint a heroin vagy az ópium: inkább útját állják a fájdalomnak, mint hogy okoznák azt.
A megharapott élőlénynek csökken a vérnyomása, jelentősen lelassul és kábulttá válik. „A méreg megfékezi a támadót, így lehetőséget ad a nyálkáshalnak a menekülésre” – hangsúlyozták az érdekes tényt a kutatók.
Ez lehet a világ legerősebb természetes fájdalomcsillapítója, melynek végre rájöttek a hatásmechanizmusára.
Bíznak benne, hogy éppen ezért a jövő orvoslásában fogják majd tudni alkalmazni az ez alapján kifejlesztett új fájdalomcsillapítókat.
Maga a nyálkáshal egyébként nagyon kicsi teremtés, alig 5 centiméteres hosszúsággal rendelkezik, és a legnagyobb populációja a Nagy Korallzátonynál él.
Az eset, és ez a különleges felfedezés megintcsak arra mutatott rá, hogy miért ennyire fontos a természet és az élővilág. A világtörténelem során szinte mindig a természetből vettünk át megoldásokat, melyeket később az orvostudományban kamatoztattunk.
OSZD MEG másokkal is!