A 19 századi Pennsylvaniában egy fogorvos rémálomba illő bizarr fogászati állapotról számolt be. Beszámoltak ugyanis egy páciensről, akinek a foga minden ok nélkül szétrobbant. 13 évvel később újabb esetet jelentettek, majd újabbakat, de a jelenség oka a mai napig nem ismert.
Feljegyzett esetek
A nagyon szokatlan feljegyzésekről számoltak be a 19. században a térségben. Az első ilyen esetet egy fogászként dolgozó férfi jelentette 1817-ben Springfieldben.
Egy lelkész fájlalta a fogát, majd elment az orvoshoz, de az nem tudta megállapítani, hogy pontosan mi okozza a fájdalmat. Annak forrása látszólag teljesen ismeretlen volt.
A lelkésznek később akkora fájdalmai voltak már, hogy fel-alá járkált, majd a fölre kuporodott lehajtott fejjel, mint egy megveszett állat. – írta le feljegyzéseiben Dr. Atkinson.
A legbizarrabb az volt az esetben, hogy másnap a lelkész csontig hatoló fájdalmai egy csapásra megszűntek. Reggel 9 órakor történt, amikor is a beteg fel-alá járkált szinte teljes delíriumba esve a fájdalomtól, majd hirtelen egy óriási csattanást lehetett hallani.
A csattanás olyan erős és hangos volt, mint egy pisztolylövés. A csattanást követően mindent fogszilánkok és töredékek borítottak a rendelőben. A beteg fájdalma pedig megszűnt.
Egy hasonló esetről számoltak be 13 évvel később, amikor egy nő panaszkodott nagyon erős fogfájásra. A nőnek később szintén váratlanul szétrobbant a foga, és a fájdalom megszűnt.
1871-ben aztán újabb gyanús esetek jelentettek be. J. Phelps Hibler egy fiatal nőt kezelt makacs fogfájással, amikor is vizsgálat közben a nő foga olyan elemi erővel robbant szét, és olyan hangos volt, hogy Hibler napokra megsüketült az incidens után.
Ismeretlen okok?
A jelenség nagyon ritka, és ezért csak kevés feljegyzés van róla, de rengeteg elmélet született arra vonatkozóan, hogy ezekben az esetekben pontosan mi is történhetett.
Az egyik lehetséges magyarázat szerint, amikor a fog elkezd szuvasodni, és lényegében elrothad a foganyag, akkor olyan gázok keletkezhetnek, melyek képesek szétfeszíteni a fogat.
Mindazonáltal ezt soha nem sikerült még klinikailag bizonyítani. Ráadásul a fogszövet rendkívül erős szövet, bizonyos tekintetben még a csontnál is ellenállóbb.
Egy másik lehetséges magyarázat szerint a páciensek fogába, ha két egymástól eltérő tömés is bekerül (újratömés, javítás során) akkor a folyamat során később spontán elektrolízis léphet fel a fogban.
Az elektrolízis során rengeteg hidrogén keletkezik a fog belsejében, majd mikor eléri a kritikus mennyiséget, a fog egyszerűen szétrobban.
A dolog rejtélye azonban az, hogy a feljegyzések szerint nem rendelkeztek tömőanyaggal a leírásban szereplő esetek páciensei. Ennek ellenére hasonló bizarr esetekről bár a közelmúltban nem tudni, az 1700-as évek előtt is jegyeztek fel hasonlóakat.
200 éve rejtély, hogy mi okozza, és míg meg nem történik egy újabb eset napjainkban, valószínűleg nem is lesz rá pontos magyarázat.