A Tel-Aviv Egyetem kutató vették észre a több ezer éves cserépdarabon a szokatlan szimbólumokat, melyekről kiderült, hogy valójában egy üzenet.
A cserépdarabok eredetileg nagyon régiek, az első templomok korából valók voltak. Ennek az egyik cserépdarabnak a hátlapját vizsgálták, amikor furcsa dolgokra lettek figyelmesek a Tel-Aviv Egyetem kutatói.
Multispektrális képalkotó technika segítségével azonosítottak egy eddig rejtett feliratot rajta, mely azelőtt az emberi szem számára nem volt látható.
Az osztrakont, azaz feliratos cserépdarabot 1965-ben fedezték fel Tel-Arad erődítményében.
A cseréplap Krisztus előtt 600 körül készülhetett, nem sokkal azelőtt, hogy II. Nabú-kudurri-uszur, más néven Nabukodonozor az Újbabiloni Birodalom élén lerohanta Júdeát.
A rejtélyes cserép külső felirata már sokkal régebb óta ismert volt, és alapvetően jól is tudták értelmezni. Ellenben a hátlapját, ahol egészen eddig ne is gondolták, hogy lehet bármilyen jellegű üzenet.
„Egyszerűen üresnek véltük, és egy véletlen során akadtunk rá” – állították.
Egy multispektrális képalkotó műszerrel végzett vizsgálata során azonosították azokat a szimbólumokat, melyeket jobban szemügyre véve betűkké folytak össze, és egy üzenet rajzolódott ki a tudósok előtt.
A csapat 50 karaktert és 17 szót tudott azonosítani, ezek alapján az újonnan felfedezett felirat egy borrendeléssel kezdődik és az elülső oldalhoz kapcsolódik.
Fotó: Faigenbaum-Golovin et al
Egy borra vonatkozó kérelemmel kezdődik, a szerző cserébe garanciát vállal, hogy a jövőben segítségére lesz a címzettnek. A levél a későbbiekben egyéb kereskedelemmel kapcsolatos ügyekről szól.
A tudósok egészen elképesztőnek és egyedülállónak tarják, és a felfedezés azért is jelentős szerintük, mert a modernkor új eljárásaival olyan dolgok válnak láthatóvá világszerte számos régészeti leleten, amikről talán senki sem gondolta, hogy ott vannak.
OSZD MEG másokkal is!