Egyedülálló formája és díszítése alapján a Krisztus előtti időkből származik!
Joggal mondhatjuk, hogy nem csak egyedülálló és páratlan, de egyben mesés régészeti leletre, egész pontosan aranykincsre bukkantak Szeged közelében.
A szóban forgó dolog annyira régi, hogy az eddigi vizsgálatok alapján a Krisztus előtti időkből, a 9-12. századból való.
Utoljára csaknem egy évszázada, az 1920-es években került elő Magyarországon hasonló jelentőségű aranylelet.
Ez nem más, mint egy különleges arany lábvért, amire egy helyi férfi talált rá, miközben gombászott.
A vért legalább 100 grammot nyomott. Amikor a férfi tudatába került annak, hogy milyen hatalmas értéket is talált, azonnal értesítettek a szakembereket. A múzeum ezért kezdeményezte a kulturális tárcánál, hogy a lelet jelentőségének megfelelő nagyságú megtalálói jutalmat kapjon az illető.
A múzeum munkatársai már korábban megkezdték a lelet vizsgálatát, és a mai sajtótájékoztatón elmondtak néhány részletet is, valamint bemutatták a különleges lábvértet.
A lábvértet több darabban találták meg, egymástól elkülönítve. Végül minden darabja meglett, így sikerült összerakni az egészet, ahogyan az a képen is látszik.
Bár a Krisztus előtti 14. századtól kezdett elterjedni a lábvért használata, ezek bronzból voltak, így ez még ezeknél is régebbi lehet.
Annyi biztos, hogy egy olyan személy birtokában lehetett eredetileg a lábvért, aki fontos volt tisztségénél fogva, vagy más okokból, de kiléte ismeretlen ennyi idő távlatából.
Értesüléseink szerint szombaton a múzeumok éjszakáján a nagyközönség is láthatja a Móra-múzeum dísztermében, így aki arra jár, vagy teheti, feltétlenül nézze majd meg!
OSZD MEG másokkal is!