Yonatan Adler, az Ariel Egyetem munkatársa és az ásatás vezetője jelentette be, hogy egy érdekes, régészeti leletet találtak, pontosabban egy helyet, ahol akár a fiatal Jézus is megfordulhatott. A hely nem más, mind egy 2000 éves kőbánya.
Ilyet mindösszesen csak kettőt tártak fel korábban, és egyiket sem Galileában.
Bár a korszakban a tárolóedények többsége agyagból készült, sok zsidó csoport vallási értelemben véve tiszta anyagokat, például a köveket használt fel a tárgyak létrehozásához.
A bányát és a műhelyt egy ember által kialakított barlangban találták meg. A helyszínen mészkőtömböket fedeztek fel, melyeket az edények elkészítéséhez használtak.
Az üregben a falakon vésőnyomokat, illetve egyéb kőfejtésre utaló jeleket is azonosítottak.
Adler azt mondta, az ásatáson talált termelési hulladékok azt bizonyítják, hogy a barlangban főként korsókat és tálakat készítettek. A kész tárgyakat Galileában értékesíthették. – írja a National Geographic.
Ez azt jelenti egyébként, hogy a szertartásos tisztaság nagyon fontos volt a korszakban, és ez nem csak Jeruzsálemre, hanem Galileára is vonatkozott.
Az Újszövetség egyik leghíresebb jelenetében, a kánai menyegző során is kőedényekbe mérték a vizet, melyet aztán Jézus borrá változtatott:
„Volt ott hat kőkorsó, a zsidóknál szokásos tisztálkodás céljára, mindegyik két-három mérős” (Jn 2,6).
Kána Közép-Galileában fekszik, így nem lehetetlen, hogy a Bibliában leírt edények is a környéken készültek.
Talán az egyik edényhez maga Jézus is hozzáérhetett? Ki tudja! A lehetpség megvan rá…