Van olyan ország, ahol a szigorú intézkedések váltak be, máshol pedig a valóság elhallgatása működik a koronavírus ellen.
Bármennyire is hihetetlen, de még mindig létezik 11 olyan ország a Földön, ahol hivatalosan egyetlen koronavírus-fertőzöttet sem azonosítottak, írja a Daily Star. Ugyan a világjárvány már egy éve pusztít a bolygón, ám néhány eldugott szegletében a mai napig ismeretlen fogalom a kötelező maszkviselés és a védőtávolság.
A vírusmentes helyek többsége nem meglepő módon a csendes-óceáni szigetvilágból kerül ki, melyek már a járvány kezdeti szakaszában szigorúan bezárkóztak, és megtiltották az idegenek belépését területükre. Mára ez a 11 ország maradt a normális élet utolsó mentsvára, ami egyáltalán nem jelenti azt, hogy paradicsomi állapotok uralkodnak ezeken a helyeken.
Cook-szigetek
A 17 ezer lakost számláló szigetcsoporton összesen 22 orvos él, és szükség esetén csak 2 lélegeztetőgép áll rendelkezésre. A 15 sziget közül a legnagyobb, Raratonga összes iskoláját bezárta a kormány a pandémia első heteiben, az embereknek pedig a védőtávolság betartását ajánlotta. Az élet azóta visszatért a normális kerékvágásba, bár a járvány nyomában érkező gazdasági válság érzékenyen érintette a kis országot, ahol a GDP több mint kétharmada a turizmusból származik.
Tuvalu
A Hawaii és Ausztrália között félúton fekvő parányi szigetország a világ egyik legkisebb független nemzete. Tuvalu lakosainak száma a négy évvel ezelőtti népszámlálás szerint 11 192 fő, akik a három zátonysziget és a hat atoll összesen 26 négyzetkilométernyi területén élnek. A kormány már a koronavírus-járvány kitörésének első pillanataiban lezárta a határokat a turisták előtt, majd kötelező karantént írt elő. A stratégia egyelőre sikeresnek tűnik, mert hivatalosan egyetlen Covid-19 esetet sem regisztráltak az országban.
Tonga
104 ezer lakosával Tonga az egyik legnépesebb csendes-óceáni szigetországának számít, ennek megfelelően kemény szigorral léptek fel már a Covid-19 megjelenésének elején is. A világjárvány kezdetétől korlátozzák a tengerjáró kirándulóhajók közlekedését a térségben, lezárták a repülőtereket és teljes nemzeti karantént rendeltek el. Az országba nemcsak a belépés, hanem a kiutazás is tilos. Több más szigetországgal együtt Tonga is részesül az új-zélandi kormány 75 millió dollár értékű koronavírus-vakcina szállítmányából, amit az év későbbi részében kapnak meg.
Pitcairn-szigetek
Ha ezen az apró szigeten felütné a fejét a koronavírus, majdnem biztos, hogy néhány nap alatt végig is söpörne az itt lakó nagyjából 50 emberen. A hivatalosan az Egyesült Királyság tengerentúli területének számító szigetcsoport egyetlen lakott szigetén a híres HMS Bounty túlélői és néhány tahiti fogoly leszármazottai élnek 1789 óta. A szigetcsoport honlapja büszkén hirdeti, hogy egy Covid-mentes területen oldalán járunk, ahol legalább 2022 márciusáig érvényben maradnak az utazási korlátozások.
Palau
100 fő híján 18 ezren élnek a 300 szigetből álló Palaun. A Fülöp-szigetektől 800 kilométerre található független ország a járvány kitörése elején felfüggesztette a kereskedelmi célú repülőjáratokat, miközben a hazatérő helyiek számára kötelező karantént rendelt el. A cikkünk kiemelt képén is látható turistaparadicsom 1994-ben kiáltotta ki függetlenségét az Egyesült Államoktól.
Niue
A fél budapestnyi területen elhelyezkedő Niue bennszülöttjeinek többsége ma már Új-Zélandon él, de az 1624 helyben maradt lakos mindent megtett, hogy megússzák a járványt. Miközben a világ nagyobb része egyébként a koronavírussal volt elfoglalva, addig Niuét a választás tartotta izgalomban. Az új elnök végül egy korábbi gyepteke bajnok lett, aki a szavazategyenlőség miatt érmefeldobással nyerte meg a választást.
Nauru
A főváros nélküli Nauru a világ harmadik legkisebb országa. A közel 13 ezer lakosú szigetet leginkább arról ismerik világszerte, hogy itt működik Ausztrália hírhedt migrációs fogvatartási központja is, ahol állítólag embertelen körülmények között szenvednek a menekültek. A szigetállam szigorú utazási korlátozásainak köszönheti, hogy egyelőre elkerülte a világot térdere kényszerítő koronavírus-járvány.
Kiribati
A Nauru szomszédságában elhelyezkedő szigetcsoporton közel tízszer annyian élnek. Ami korábban átok volt, a világjárvány kezdetén hatalmas szerencsének bizonyult: az országba csak nagyon kevés légitársasággal lehet eljutni. Mivel a Covid-19 miatt több létfontosságú mezőgazdasági termék behozatala ellehetetlenült, a helyiek közül többen is kertészkedésbe fogtak az élelmiszer-ellátási lánc fenntartása érdekében.
Tokelau
A Hawaii és Új-Zéland között félúton található szigetcsoportnak csupán egyetlen kórháza van, mely képes lenne megbirkózni a járvány okozta nyomással. Az 1411 lakosú, hivatalosan Új-Zélandhoz tartozó terület legkönnyebben egy 24 órás, Szamoáról induló hajóúttal érhető el. Ám mivel Szamoa szigetén novemberben hivatalosan is azonosítottak koronavírusos fertőzöttet, Tokelau ma már jobban elszigetelődött a világtól, mint korábban valaha.
Mikronézia
A 600 különálló szigetet magába foglaló területen a cikk írásának idején még nem regisztráltak koronavírusos megbetegedést, de öt nappal ezelőtt azonosították az első fertőzöttet. Így a valamivel több mint 100 ezer lakosú szövetségi köztársaság már nem számít Covid-mentes területnek.
Türkmenisztán
Nem úgy Türkmenisztán, ahol hiába élnek közel 6 millióan, a népesség a hivatalos adatok alapján koronavírus-álló. Ugyan a közép-ázsiai ország valamennyi szomszédjánál megjelent már a világjárvány, a türkmén határon mégsem tud átjutni. Ugyanakkor az országból kiszivárgó jelentések szerint Türkmenisztán sem úszta meg a koronavírust, csak feltehetően Észak-Koreához hasonlóan eltitkolják a valóságot. Tavaly júliusban egy török diplomata hunyt el egy türkmén kórházban. Kemal Uchkun tünetei nehéz légzés, köhögés és magas láz voltak, vagyis minden, ami a koronavírusra jellemző. A férfit a helyi orvosok egyszerű tüdőgyulladással kezelték, a gyógyszerek azonban hatástalanok voltak. Uchkun özvegye pert fontolgat a türkmén állam ellen, amiért nem engedték férje Törökországba szállítását, ahol megfelelő kezelésben részesítették volna.