Elemzők és tengerbiológusok szerint kritikusan aggasztó a helyzet.
Megint elkezdtek nagyon komolyan aggasztó hírek érkezni az Ausztrália közelében lévő Nagy-korallzátonyról, annak állapotáról.
A világörökségi helyszín ugyanis drámai mértékű pusztulást mutat.
„Lényegében haldoklik a Nagy-korallzátony, és annak élővilága” – jelentették ki a kutatók, akik szerint ez lehet a természetes élővilág legelső eldőlő dominója.
Bár a tömeges kihalás már évek óta szép csendben zajlik, ha a Nagy-korallzátony „elvész”, akkor a többi dominó egyre gyorsulva sorra dőlhet le.
Egy globális katasztrófát idézhet elő a Föld vízi ökoszisztémájában, mivel a hely rengeteg olyan élőlénynek ad otthont, melyek fontos szerepet töltenek be a bolygó táplálékláncában.
„Ha a korallfehéredés rendszeresebbé és intenzívebbé válik, akkor a zátonyoknak nem lesz idejük regenerálódni és virágállatok által dominált rendszerekként fennmaradni”
Az Ausztrália északkeleti partjainál 2300 kilométer hosszan elnyúló zátony északi részét 2016-ban és 2017-ben is tömeges korallfehéredés sújtotta a klímaváltozás okozta óceánvíz-melegedés miatt.
Csakis a legerőteljesebb és leggyorsabb lépések révén lehet csökkenteni és korlátozni az éghajlatváltozásnak a korallzátonyra gyakorolt hatásait.
A további korallpusztulás elkerülhetetlen, ugyanakkor minimalizálni lehet a globális hőmérséklet növekedésének a lehető legnagyobb mértékű korlátozásával