Miközben Dél-Kazahsztánban, a Karatau-hegységben dolgozott egy környezet-helyreállítási kampányban részt vevő csapat tagjaként, önkéntesek egy csoportja megdöbbent, de örömmel fedezte fel a korábban fel nem fedezett sziklafaragványokat, amelyek valószínűleg a bronzkorból származnak (i.e. 2000). . Több tucat kép ívelt át egy hosszú sziklafal hosszát, amelyek nyilvánvaló régiségük ellenére még mindig jó állapotban voltak.
„Nagyon szokatlan rajzokba botlottunk, és hogy megértsük jelentőségüket, régészek szakértelmét kértük” – mondta Assilzhan Pazilbekov önkéntes szóvivő a kazah Astana Times által közzétett nyilatkozatában. „Reméljük, hogy ez a felfedezés új megvilágításba helyezi a történelmet.”
Sziklafaragványokat találtak Kazahsztán különböző részein, így az ország régészei jól ismerik őket, és szilárd ütemtervet határoztak meg a létrehozásukhoz. Az újonnan felfedezett képek stílusa és tartalma alapján a szakértők becslése szerint akár 4000 évesek is lehetnek. Ez azonban csak egy előzetes becslés, és további kutatásokra lesz szükség ennek a lenyűgöző sziklarajz-gyűjteménynek a korának pontosabb meghatározásához.
Újonnan felfedezett sziklarajzok, amelyek a bronzkorból származnak. (Zhambil régió Akimat Belpolitikai Osztálya)
A bronzkori kazahsztáni petroglyfkészítők valóban nyomot hagytak
Az országos Taza (Clean) Kazahsztán környezetvédelmi kezdeményezés égisze alatt az önkéntesek egy tereprendezési projekten dolgoztak az ország hegyvidéki Zhambil régiójában, amikor észrevették a rendellenes faragványokat.
Ezek a meglepően jól megőrzött sziklarajzok a Sarysu kerületben található Aktogay falutól kicsivel több mint két mérföldnyire (3,5 kilométerre) kibukkanó szikla sima arcát díszítik. évekkel ezelőttről. A faragványok gazdag és élénk újraalkotásokat tartalmaznak emberekről és állatokról, gyakran vadászjelenetekkel összefüggésben. Egyes képekről úgy tartják, hogy szimbolikus jelentéssel bírnak, és a bronzkori népek közös hitét és világnézetét tükrözik, akik Közép-Ázsia ezen a távoli részén telepedtek le.
Az újonnan felfedezett sziklarajzú falfestmény több mint 100 képet tartalmaz, amely több mint hat láb (két méter) magasságig nyúlik a talaj felett, és mérete 65 és 80 láb (20 és 25 méter) közötti. A faragványok elég világosak ahhoz, hogy azonosítani lehessen az általuk ábrázolt állatok egy részét, köztük a juhokat és a púpos tevéket.
Sauren Kaliyev régész és történész, aki a sziklarajzokat tanulmányozta, hangsúlyozta, milyen szokatlan volt ennyi faragványt találni egyetlen, töretlen felületen Zhambilban. De az ősi sziklarajzok általánosak a térségben.
„A Karatau-hegység nagy történelmi és földrajzi jelentőséggel bír. Nemcsak Kazahsztán történelmében, hanem a világtörténelemben is az emberi civilizáció egyik egyedülálló helyszíne” – jelentette ki Kalijev, elismerve az új lelet nagyobb összefüggéseit.
Kutatók csoportja a petroglif lelőhelyen. (Fotó: Zhambil régió Akimat Belpolitikai Osztálya)
A Karatau-hegység petroglyfái
A dél-kazahsztáni Karatau-hegységben valaha talált legelső sziklarajzokat egy MN Kirchhoff nevű fotós vette észre, aki 1906-ban fedezte fel őket a Besaryk-szoros különböző sziklás felszínein. Az ősi sziklafaragók többnyire opportunisztikusak voltak, és úgy döntöttek, hogy elhagyják munkáikat. művészet különböző méretű és alakú sziklákon és sziklákon, amelyek elég simaak voltak ahhoz, hogy „vászonként” lehessen használni.
Míg a területen található sziklarajzok közül sok a Kr. e. második évezredből származik, mások újabban készültek. Valójában néhány faragványról azt tartják, hogy még a középkorban készültek.
A Karatau-hegységben talált sziklafaragványok összességében a képek széles spektrumát képviselik, amelyek nemcsak vadászjeleneteket vagy más otthoni tevékenységeket ábrázolnak, hanem formákat és képeket, amelyek fontos részleteket tárnak fel a nomád csoportok szokásairól, rituáléiról és spirituális hiedelmeiről. amelyhez a rockművészek tartoztak. Ennek nagy része valószínűleg az újonnan azonosított faragványok tartalmában is megmutatkozik, amelyek elemzése és értelmezése még folyamatban van.
Az értékes ókori helyek védelme prioritást élvez Kazahsztánban
A kazahsztáni kormányzati hatóságok azt tervezik, hogy megőrzik az újonnan felfedezett sziklarajzot az utókor számára.
„Folytatjuk kutatásainkat és államvizsgát fogunk végezni, mivel nemzeti vagy nemzetközi jelentőségű helyszínnek kívánjuk kijelölni, hogy felkerüljön az államilag védett területek listájára” – jelentette ki Kuanysh Daurenbekov, a kazah védelmi és védelmi igazgatóság igazgatója. Történelmi és kulturális műemlékek helyreállítása.
Zhambil régióban már 3468 történelmi és kulturális műemlék található, amelyek védett státuszt kaptak. Gyakorlatilag biztosnak tűnik, hogy az újonnan felfedezett lelőhely nagyon gyorsan felkerül Kazahsztán védett műemléki listájára, ami azt jelenti, hogy a régészeknek bőven lesz lehetőségük tanulmányozni a lelőhely csodálatos sziklarajz-gyűjteményét az elkövetkező hónapokban és években.
Felső kép: Régészek és történészek sziklarajzokat vizsgálnak a Zhambil régióban. Forrás: Zhambil régió Akimat Belpolitikai Osztálya
Írta: Nathan Falde