Elhagyott laktanya, kiszáradt medence, széthordott várak és egy kastély, melynek kertjében valaha negyvenezer rózsatő pompázott.
Félelmetes, bizsergető, sokszor szívdobogtató egy elhagyott, szellemjárta helyet felkeresni. Akadnak olyan helyek, ahová engedély nélkül nem is lehet bejutni, és vannak olyanok, melyeket igyekeznek megóvni az utókornak, és bár romosak, de védik állagukat. Egy közös van bennük: a múltunkat őrzik. Pár évtizedes magány is sokat alakít egy épületen, hát még több száz év. Most néhány érdekes helyet mutatunk, melyeket a természet szép lassan, de visszafoglal magának.
Valaha több ezer ember élte mindennapjait a Balaton-közeli, elzárt kisvárosban
Magyarországon még mindig megtalálni a volt szovjet hadsereg lakóhelyeit, melyek szabályos kis városként működtek, bár hivatalosan elzárva éltek a környező településektől. A régi épületek még őrzik a régi lakók emlékeit, és bár kifosztva, de mégis sokat elárulnak az egykori közösség mindennapjairól.
Ilyen szellemváros található a Balaton közelében, Szentkirályszabadján is. Az 1960-70-es években épített laktanyában orosz és ukrán katonák és családjaik laktak sok éven át. Saját lakótelepük, iskolájuk, óvodájuk, mozijuk, színházuk, kultúrházuk, sportpályájuk, postájuk, sőt éttermük, bárjuk, boltjuk és még vágóhídjuk is volt.
Sokan a „magyar Csernobilként” emlegetik, a valaha több ezer embernek otthont adó helyet.
hirdetés
Az 1989-es kivonulás után maradtak még elhagyott tárgyak, de lassanként ezeknek is nyoma veszett. Helyüket átvette a természet, és az azóta arra járók is a falakon hagyták kéznyomukat.
A Lepence-völgyi strandon a fürdőzök az egyik legszebb panorámában gyönyörködhettek
Különleges képek készültek a múlt századunk egyik leghíresebb hazai strandjáról, a Visegrád mellett található Lepence-völgyi Lepencei Strandfürdőről. 1977-ben nyílt meg a hegyoldalban Magyarország egyik legkülönlegesebb strandja. Harminc éven át sokaknak nyújtott felejthetetlen élményt az a panoráma, ami innen tárult a fürdőzők elé.
A 39 fokos termálvíz az egyik legmélyebb hazai termálkútból érkezett. Mára a medencék romosan, üresen állnak. Ahogy omladoznak a mosdók, a büfék és a gépház is. A betonívek is kopottak, a növények kezdik visszafoglalni a területet.
Öt, még romos állapotában is szép, több száz éves várunk
Magyarországon rengeteg várat a történelem és az idő alaposan megtépázott és már csak egy-két nagyobb kőkupac emlékezteti az utókort arra, hogy valaha éltek ott. A romvárak mai állapotukban is szépek, érdekesek, érdemesek arra, hogy felkeressétek őket, mert a kövek mesélni fognak.
A 13. században épült Esseg-vár, melyből mára egy tornya és falmaradványok, valamint az alapfalak egy része maradt meg. 2003-ban tárták fel és restaurálták. Az Odorvárról keveset tudni, sem építésének ideje, sem körülményei nem ismertek, de írásos nyomok mégis őrzik a régvolt idők történéseit. Az impozáns középkori Szarvaskő várának romjai Döbröntén láthatók.
Fehérkő vára restaurált romjai a somogyi dombok között találhatók Kereki községben.
A várnak viharos története volt, többször lerombolták, majd újjáépítették. Vélhetőleg a 11-12. században építették Kisnánai várát, melyhez egy legenda is fűződik: A helyiek szerint Móré László portyái során rengeteg kincset rabolt, melyeket a török támadás miatt a várban valahol elásott.
Csónakázótó, egzotikus növényekkel teli park és egy gyönyörű kastély volt valaha
A romjaiban is csodálatos pósteleki kastély egyszerre lenyűgöző és hátborzongató. A neobarokk stílusú kastélyt Széchenyi Antalné Wenckheim Krisztina építtette az 1900-as évek elején, a körülötte elterülő kert kialakítása pedig az 1920-as évekig zajlott.
A szabadkígyósi és a nagymágocsi Wenckheim-kastélyokból is hoztak ide növényeket, egzotikus ritkaságokat. Egykor csónakázó és kilátó is volt a kastélypark területén, és a korabeli források szerint negyvenezer rózsatő pompázott a parkban.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: szeretlekmagyarország