Míg a magyar kormány amellett kötelezte el magát, hogy nem szabad a magyar családokkal megfizettetni a szomszédunkban zajló háború árát, addig a baloldal az ukrajnai konfliktus kitörése óta azt sürgeti, hogy bővítsék ki az Oroszország elleni energetikai szankciókat. A baloldal tehát annak ellenére állítaná le az orosz gázszállításokat, és függesztené fel a Paks 2 beruházást, hogy így az országban pár héten belül súlyos energiahiány alakulna ki, és a következő évtizedben már az atomenergiával sem számolhatnánk. Mindezt a baloldalon is jól tudják, mégis a hazánkat válságba döntő, és a lakosságra súlyos terheket rakó elképzelésüket erőltetik.
Az emberekkel fizettetnék meg a szankciókat
Ezt Márki-Zay Péter, a baloldal közös miniszterelnökjelöltje szó szerint ki is mondta a minapi fórumán, ahol úgy fogalmazott: „Amikor Orbán azzal, jön, hogy ne az emberek fizessék meg a háború árát, hát gondolják végig, hogy mikor nem önök fizették meg bárminek az árát! Azt mondja, ne az emberek, de ha nem az emberek, hát kik? Az állatok, a gombák a növények? Ki fizesse meg, ha nem az emberek?”
Először Karácsony párttársa, Kocsis-Cake Olivió hangoztatta az ATV Start című műsorában, hogy elzáratná az orosz gázcsapot: „Hogyha ehhez [a béke eléréséhez – a szerk.] az kell, hogy szankcióval sújtsák az energiahordozókat is, amit Oroszország szállít, akkor ezt a lépést is meg kell lépni”. A baloldali lista jelöltje a beszélgetés során úgy vélte, hogy az orosz gázcsapot „el kell tekerni, el kell zárni, mert addig lesz pénzük háborúzni, és lesz pénzük egy független országot megtámadni”.
Ezt követően több szakértő is bebizonyította, hogy milyen veszélyes a baloldal követelése. Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitika üzletágvezetője például kifejtette a Mediaworks Hírcentumának: ha leállna az orosz gázszállítás – amely hazánk szükségleteinek mintegy 80 százalékát fedezi –, akkor akár pár héten belül drasztikusan emelkednének az árak, és már az őszi fűtési szezon kezdetekor korlátozásokat kellene bevezetni a lakossági felhasználásban is. Az elemző szerint néhány hónapon belül gazdasági recesszióba süllyedne a gazdaság, üzemeket kellene bezárni és tömegével szűnnének meg munkahelyek. Az olyan különösen energiaigényes ágazatokban, mint a műtrágyagyártás, be kellene szüntetni a termelést, ami az ellátási láncok összeomlását eredményezné. Emiatt pedig az élelmiszeripar egészében súlyos ellátási problémák alakulnának ki. Továbbá arra is rámutatott, hogy önmagában az energiaszankciók lebegtetése is a gázár növekedését okozza, ami az oroszoknak – Kocsis-Cake szavaival szemben – éppen extra nyereséget jelent.