Ugyan a köznyelv elsősorban a stresszes életmóddal köti össze a gyomorfekélyt, kialakulásáért több más tényező mellett jelentős szerepet játszik a Helicobacter pylori baktérium . A modern gyógyszeres kezelés mellett életmódunkkal is sokat tehetünk a gyógyulásért.
A rákhoz hasonlóan a gyomorfekély is egy civilizációs betegség: Európában, illetve Észak-Amerikában tíz emberből egy érintett a gyomor vagy a nyombél fekélyes megbetegedésében, amely a nyálkahártya folytonosságának megszakadása miatt alakul ki.
A gyomor savat termel, melynek maró hatásától ez a nyálkahártya hivatott védeni a szervezetet.
Ha itt seb keletkezik, az a savas közegben nehezen és fájdalmasan gyógyul, előrehaladott stádiumában pedig ki is lyukaszthatja a gyomrot. Tünetekben hasonlatos, előfordulásban azonban gyakoribb a nyombélfekély, melynek kialakulása nagyrészt ugyanazon okokra vezethető vissza, a nyombél fekélye azonban csak a legritkábban rosszindulatú.
„Gyomorfekélyem lesz tőle” – mondjuk, ha valamilyen stresszes szituációval kerülünk szembe, a köznyelvben elsősorban a feszült életmóddal hozzák összefüggésbe. A modern orvostudomány ugyanakkor kimutatta, hogy a fekélyes megbetegedések kétharmadáért a Helicobacter pylori nevű baktérium a felelős.
Ezt, a székletszennyezéssel is terjedő kórokozót sokan csak hordozzák a szervezetükben, a szervezet védekezőképessége ugyanis nem engedi, hogy betegséggé fejlődjön. Az elmaradottabb országban rendkívül gyakori az előfordulása ennek a kórokozóknak, bizonyos országokban tízből nyolc ember szervezetében megtalálható a Helicobacter pylori.
„A gyomorfekély előfordulási gyakorisága szerencsére csökkenőben van az utóbbi évtizedekben ” – mondta el a betegség kapcsán Dr. Kozák Róbert gasztroenterológus.
Ennek elsősorban táplálkozási szokásaink megváltozása az oka a szakember szerint, napjainkban már a fejlett világ szinte minden pontján hűtőszekrényben tartják az élelmiszert, csökkent a gyomorra kifejezetten káros, füstölt áruk fogyasztása. Maga a Helicobacter pylori baktérium 1983-as felfedezése is óriási lépés volt a gyomorfekély visszaszorításában
– Barry J. Marshall és J. Robin Warren Nobel-díjat is kapott a baktérium azonosításáért.
OSZD MEG másokkal is!