Ez lesz a sorban a hatodik kihalási hullám a Föld történetében.
Az emberiség olyan elképesztő módon avatkozott be a természet egyes folyamataiba, és olyan nagy ökológiai lábnyomot hagyott maga után, mely visszafordíthatatlan nyomokat hagyott a bolygón.
Mondhatni traumatizáltuk az egész élővilágot.
Egyre több kutató ért egyet abban is, hogy az emberiség saját maga okolható a hatodik, sorban következő kihalási hullám miatt.
Az óceánok az emberi tevékenység hatására felmelegedtek és elsavasodtak. A fák és a növénytakaró aránya nagymértékben megcsappant. A levegő minősége és az állatok ezáltal megcsappantak.
Olyan nagy kihalási hullám jöhet, mely még a dinoszauruszokat érintő kataklizmánál is erőteljesebb lehet.
Az emberi populáció közel 130%-os növekedést mutatott az elmúlt 50 évben, és ez a növekedés egyre csak gyorsul. Emellett nagymértékben nőnek a piaci igények, a fogyasztás, mellyel lassan nem fogja tudni megtartani a lépést a kitermelés, a nyersanyagok és a mezőgazdaság tekintetében.
Vagyis szép lassan feléljük a teljes élővilágot.
A becslések és előzetes kalkulációk alapján 2060-ra 10 milliárdan lehetünk a bolygón. Néhány éven és évtizeden belül pedig az állatok nagy része kihalhat, összeomlasztva a Földi élővilág teljes táplálékláncolatát.
Biológiai diverzitás globális szinten már most jelentősen csökkent az elmúlt időkhöz képest. A fajok kihalása mindig is egy normális evolúciós folyamat volt, azonban tagadhatatlan, hogy az emberi tevékenység hatására legalább 230%-kal(!) több faj halt ki, mint eddig bármikor a Föld története során.
Gyakorlatilag már teljesen kiszipolyoztuk Földünk természeti erőforrásait, és eddig azt gondoltuk, hogy mindezt következmények nélkül megtehetjük, pedig ez nem így van.
Súlyos következményei lesznek, és a fajok kétharmada teljesen kipusztulhat. Ez az arány pedig a szárazföldi emlősök esetében akár 80% is lehet.
A hatodik kihalási hullám egyben az utolsó is lehet egyesek szerint, mivel olyan elképzelések is vannak, miszerint ezek után a Földi élővilág már nem lesz képes talpra állni, és vissza fog minden süllyedni a kezdeti életformák szintjére.
Vagyis a bolygót szép lassan sterilizáljuk, mígnem már egyetlen fa, és állat sem fog maradni a felszínen.
Az ökoszisztéma ilyen szintű megbomlása olyan dominóhatást válthat ki, mely végső soron visszaüt az emberre. Idővel nem csak az élővilág, hanem a növényvilág is tönkremegy, és a mezőgazdaság, mint olyan, megszűnik.
Az állati eredetű trágya hiánya miatt terméketlen lesz a Föld talaj, és nem fog rajta megteremni szinte semmi. A növények pedig lassan haldokolni kezdenek, míg végül el nem pusztulnak teljesen.
Ennek hatására alig lesz valami, ami a szén-dioxidot kivonná a levegőből. Ez pedig azt vonná magával, hogy az emberiség fuldokolni kezdene a Föld légkörében, mivel az nagyobb arányban tartalmaz majd mérgező gázokat, mint oxigént.
Súlyos problémával nézünk tehát szembe, ami ellen ha nem teszünk valamit, akkor akár 100-150 éven belül a Föld legsúlyosabb ökológiai katasztrófája következhet be.
OSZD MEG másokkal is!