A kutatók szerint tudnának beszélni, mégsem teszik, mert egyvalami hiányzik a kommunikációhoz.
Képesek lennének a beszédre
A tudósok és kutatók már régóta értetlenül állnak azzal szemben, hogy egyes majomfajták, mint például a makákók, miért is nem tudnak beszélni.
Eleinte azt gondolták, hogy ez nem csak az agy fejlettségével függhet össze, hanem azzal is, hogy szimplán nincsenek meg a megfelelő hangképző szerveik a művelethez.
Aztán jött pár éve a döbbenetes felfedezés, ami kiderítette, hogy a hangképző szervek legalább olyan fejlettek, mint az emberé. Biológiailag tehát képesek lennének szavakat formálni, és tényleges mondatokat felolvasni.
Azonban valami miatt a makákók mégsem beszéltek soha. Ennek a rejtélynek a megfejtését szerették volna megtudni a mostani kutatásból, ami kiderítette, hogy pontosan mi gátolja meg a majmokat abban, hogy az emberhez hasonlóan nyelvük alakuljon ki, és értelmes szavak hagyják el a szájukat
Rejtélyes módon mégsem beszélnek
A nemrégiben tett felfedezés alapjaiban rengette meg annak idején a biológus társadalmat. Itt egy állatfaj, mely biológiailag rendelkezik az értelmes beszéd véghezviteléhez szükséges képességgel, azonban mégsem jutott el arra a szintre, hogy ténylegesen megszólaljon.
Eleinte szimplán arra gyanakodtak, hogy nem alakult ki náluk a szükség a beszédre, és a sajátos jelrendszerük segítségével nagyszerűen elkommunikáltak egymással az elmúlt több ezer évben.
Mások szerint azért nem szólalt még meg soha egyetlen majom sem, mert nem mindegyik képes, rá kiemelten a makákók rendelkeznek leginkább az emberéhez nagyon hasonló hangképző szervekkel.
Mivel azonban a makákók sem beszéltek, agyi vizsgálatoknak vetették alá őket, hogy végleg választ kapjanak a rejtélyre.
A megoldás az agyban van
Kiderült, hogy az emberi beszéd fejlődése főleg az agyunk egyedi evolúciójának köszönhető, nem a majmok és az emberek anatómiai különbségeire vezethető vissza.
Vagyis a majmoknak nem volt elég az, hogy megvannak a megfelelő hangképző szerveik, ehhez ugyanis egy rendszer kellene az agyban, ami náluk nem létezik, mert nem elég fejlett az agyuk, és nem rendelkeznek olyan beszédközponttal, mint az emberi agy.
A tudósok műszerekkel, például röntgennel vizsgálták meg, hogy milyen mozdulatokra lenne képes a makákók nyelve, ajka és gégéje. Ezt az adatot táplálták be egy rendszerbe, amely számítógépesen modellezi a hangokat.
Azonban a rejtély nemcsak hogy meglett válaszolva, de egy még nagyobb kérdést is feltettek egyúttal: a majmok ha ennyire régen rendelkeznek a megfelelő hangképző szervekkel, az agyuk a későbbiekben miért nem fejlődött tovább?
Erre még nem tudják a választ, de a tudósok minden erejükkel azon vannak, hogy ezt a kérdést is kiderítsék.