Olyan gyorsan jönnek létre az új mutánsok, hogy globális átoltottság nélkül esélyünk sincs a koronavírus ellen.
Új koronavírus-mutációk jöhetnek létre a Föld alacsony átoltottságú területein, írja a The Guardian kutatók egy csoportjának megállapításai alapján. Emiatt legfeljebb egy év múlva az első generációs vakcinák már hatástalanok lesznek, vagyis új oltóanyagokra lehet szükség.
A tudósok régóta hangsúlyozzák, hogy a Covid-19 végleges legyőzéséhez globális erőfeszítés szükséges.
A vírus újabb mutációi ugyanis egyre könnyebben terjednek, egyre halálosabbak és egyre kevésbé reagálnak az oltásokra.
A 28 ország 77 tudósát tömörítő Népi Vakcinaszövetség (People’s Vaccine Alliance) tagjai közül a kétharmad vélte úgy, hogy a jelenlegi vakcinákkal már csak kilenc hónap vagy ennél is kevesebb idő vészelhető át.
A tudósok 88 százaléka szerint az alacsony átoltottságú országokban nagy valószínűséggel alakulhatnak ki az oltóanyagoknak egyre inkább ellenálló variációk.
A közleményben a Yale Egyetem epidemiológiai docense kitér arra, hogy minden nap új koronavírus-mutánsok jönnek létre.
Gregg Gonsalves kiemelte: a nagyszámú variáció miatt egyre több olyan típus fejlődik ki, ami hatékonyabban tud szaporodni az emberi szervezetben, egyúttal a korábbi törzsekre kialakult immunválaszokat jó eséllyel tudják megkerülni.
Ez pedig folyamatos emlékeztető oltások beadását eredményezheti, hacsak nem sikerül rövid idő alatt egyszerre átoltani a bolygó teljes népességét.
OSZD MEG másokkal is!