Mielőtt valaki tévesen azt hinné, hogy kódexeket csak évszázadokkal ezelőtt írtak, jó, ha tudja, egy különleges darab a huszadik század végéről maradt ránk: 1976-78 között íródott, és egy nagyon különleges világ enciklopédiája.
Szerzője Luigi Serafini olasz iparművész, de azt, hogy miért írta a kódexet, vagy pontosan miről is szól, a mai napig nem sikerült teljesen megfejteni.
A könyv 11 fejezetből áll, melyben gazdagon találhatók színes, szürreális világot bemutató ábrák és fura szövegek.
Ezek segítenek is valamelyest a tartalom feltérképezésében, ha a szöveg maga értelmetlen is.
Még az sem egyértelmű, hogyan számozta a szerző a lapokat, de nyelvész szakértők gyanítják, hogy a 21-es számrendszer szerint.
A kódex feltehetően egy másik világba kalauzolja el olvasóját. Arról mesél, milyen furcsa növény- és állatvilág él ott, milyenek emberi lakosai, hogyan élnek, miként ruházkodnak.
Különös ábrái olyan részletesen bemutatják ezeket a mesés, fantázián is túlmutató lényeket, hogy a könyvet kézben tartónak az a benyomása támad, a szerző valóban járhatott ebben a különös világban.
A szerző 2009-ben, miután sokaknak beletört a bicskája a szöveg megfejtésébe, elmondta, hogy nincs is értelme.
Szerette volna, ha olyan hatása van a könyvnek és az írásnak, mint amikor egy olvasni még nem tudó gyermek egy szöveget néz.
Tudja, hogy jelent valamit, hogy a felnőttek olvasni tudják, de ő még nem.
Csodálatra méltón különös művészötlet ez.
Érdekes, mennyire érdekli az embereket egy olvashatatlan könyv, ám ismerve a szerző célját, az ötlet mindenképpen zseniális.
Eddig nyolc kiadást ért meg, és az első példányok értéke eléri a 8 ezer dollárt, ami átszámítva több mint 2 millió forint.
OSZD MEG másokkal is!