A sorsok könyve: Már hat éves kortól eldől, győztesek leszünk, vagy vesztesek?
A sorsok könyve: Már hat éves kortól eldől, győztesek leszünk, vagy vesztesek?
A sorsok könyve alakítja az életünket, vagy mi magunk? Hatéves korunkig eldől a sorsunk, kikből lesznek a győztesek, és kikből a vesztesek?
Eric Berne megdöbbentő vizsgálatai
Eric Berne pszichiáter csalódva a pszichoanalízisben egy új megközelítést kezdett kidolgozni tranzakcionális analízis néven. 1958-ban ír először erről a módszerről. Átütő sikerű munkája, az Emberi játszmák 1964-ben jelent meg. Mára ez az eljárás elterjedt a tanácsadás, pedagógia, szervezetfejlesztés területén is. A különféle vizsgálatok során arra ébredt rá, hogy a kísérleti alanyok képesek nagyon nagy változásokon keresztülesni beszéd közben is. Szóhasználatuk, mimikájuk testtartásuk változhat. Korai kutatási szakaszában egy sikeres ügyvéd páciense ezt mondta neki a terápia alatt: „Nem is vagyok én ügyvéd. Kicsi fiú vagyok.” A férfi a kezelésen nem csupán kisgyereknek érezte magát, de úgy is viselkedett. Berne-t egyre jobban izgatni kezdte a két létállapot, amelyekhez beszélgetéseik alkalmával csatlakozott egy harmadik is – ez volt a „szülői hang”. Később ezeket énállapotoknak nevezte el, ugyanis arra jutott, hogy mindhárom (a Gyermek, a Felnőtt és a Szülő) jelen van az emberekben. Ez a felismerés segítette hozzá ahhoz, hogy megalkossa a tranzakcióanalízis elméletét.
De adódik a kérdés: tényleg nem mi irányítjuk életünket? Tényleg eldől hat éves korunkig, hogy mi lesz a végzetünk?miszerint sorsunk előre meg van írva, így már születésünk pillanatában jó eséllyel eldől, melyen ember lesz belőlük, és hogy az élet nagy vesztesei vagy nyertesei leszünk-e.
Tévhitek a sorsunkkal kapcsolatban
Rengeteg a tévhit a sorssal kapcsolatban. Az első és egyik legnagyobb tévhit az, hogy a sorskönyvünket nem tudjuk megváltoztatni. Ez butaság, ugyanis a sorskönyv csak egy útmutató, nem eleve elrendeltetés.A benne foglaltakat bármikor átírhatjuk, ha kellő energiát fektetünk bele.

Sorskönyvünket ugyan nem lehet megszüntetni, de át lehet írni. A célunk az életben az, hogy egy olyan sorsot alakítsunk magunknak, mely a lehető legkedvezőbb ránk nézve. Szintén tévhit, hogy csak múlt teljes átdolgozása vezethet sorskönyvi újradöntésekhez. Sikeres sorskönyvi újradöntéseket hozhatunk múltunk teljes átdolgozása nélkül is, akár már néhány alkalom után.kellő odafigyeléssel, összpontosítással képesek vagyunk bele-bele írni sorskönyvünkbe.

Pedig felelősek vagyunk önmagunkért és azért, hogy sikeresek leszünk-e az életben, vagy sem. Azonban a sors, mint egyfajta végzet nem elvetendő, nem szabad teljesen kiirtanunk életünkből. Ugyanis a másik oldalról nézve, a tudósok és pszichológusok, azt is állítják, hogy a sors és a hit a sorsban, rendkívül erőteljes hajtóerő lehet.A hit abban, hogy az életünkben minden kizárólag a sors kérdése, amire nem lehet hatni, egyesek szerint az, hogy egyes emberek nem képesek magukért felelősséget vállalni.

Megtekintések száma: 47035