A templomosok minden idők egyik legfontosabb keresztény katonai szervezetét alkották. A rend hamar óriási befolyásra tett szert, majd a pápával és a francia királlyal való politikai és gazdasági ellentéteik miatt összehangolt támadás érte a lovagokat.
A templomosok felemelkedéséről és bukásáról az idők során rengeteg legenda született.
Albert Lin a National Geographic dokumentumsorozatának új részében az izraeli Akkóba utazott, ahol az egyik legfontosabb templomos helyszínt vizsgálta
– írja az IFLScience.
A rend a Szentföldön született meg a keresztes háborúk idején, Jeruzsálem 1187-es bukása után pedig Akkóba helyezték át központjukat.
Lin és csapata a kutatásban nemcsak a látható részleteket vizsgálta, hanem a lézer alapú távérzékelés (LIDAR) segítségével a rejtett, felszín alatti struktúrákat is elemezte
. A feltárás során a város mélyén több alagutat és egy őrházat is kimutattak.
A lovagok ezen a hálózaton szállíthatták a kikötőbe érkező kincseket a rend tornyába, melyből mára alig maradt valami.
A szervezet 1291-ben hagyta el Akkót, ekkor Ciprusra költöztek át. Rövid időn belül viszont a keresztesek teljesen elvesztették a Szentföldet, és a rend is hanyatlani kezdett.
Miután IV. Szép Fülöp került Franciaország trónjára, úgy döntött, hogy nem fizeti vissza a templomosoknak a jelentős uralkodói kölcsönöket.
Végül V. Kelemen pápa támogatásával összehangolt támadást indítottak a rend ellen, ennek hatására a szervezet gyakorlatilag széthullott.