A világ legöregebb fái közül több még a fáraók idejében cseperedett, és túlélte az ókor háborúkat, Krisztus keresztre feszítését, vagy a Római birodalom bukását. 1 millió éves nyárfa erdő? A világ legidősebb fa élőlénye klónozza magát? Mi ezeknek a fa matuzsálemeknek a titka? Az örökké élő fák nyomában.
A Matuzsálem fa
A Matuzsálem-fa a világ ma ismert egyik legidősebb fája, egy simatűjű szálkásfenyő a kelet-kaliforniai Fehér Hegységben.
A fából vett minták szerint körülbelül 4700 éves lehet.
Egy szálkásfenyő liget egyik fája, pontos helyét a fa védelmében a U.S. Forest Service (erdészeti szolgálat) titokban tartja.A Matuzsálemnél is öregebb volt az ugyanabból a fajból származó Prométheusz-fa, amelyet 1964-ben kivágtak.
Az alacsony hőmérséklet, száraz talaj, erős szél és a rövid növekedési időszak miatt nagyon lassan nőnek, a fájuk nagyon sűrű és gyantás, ezért nagyon ellenálló a rovarok, gombák és betegségek károsításával szemben.
Ahogy a fa öregszik, a külső részek egyre inkább elhalnak és gyakran már csak egy vékonyka élő szövetfonal köti össze a gyökereket a maradék élő ágakkal.
A majdnem tízezer éves fa
Svédország Dalarna nevű tartományában lehet találkozni a Vén Tjikkoval. Nem, ő nem egy falusi hős, aki hat liter sört fogyaszt el húzóra, hanem egy lucfenyő, méghozzá
Európa – és a világ – legöregebb élőlénye ugyanis 10.000 éves.
Az Umea Egyetemről érkezett kutatók a gyökerei közt található, elhalt gyökérmaradványaiból vettek mintákat, és a C14-es izotópos vizsgálatok eredménye mindenkit megdöbbentett.
A fa életkora ugyanis 9950 év körüli – Kr. e. 7550 körül mélyesztette először gyökereit a fagyott talajba!
Ennél idősebb fára már nem is számítanak a világban, ugyanis 11.000 éve még a Würm eljegesedés vonta gyilkos jégtakaróba a területet, és világszinten sem akadt hasonlóan idős kihívója a fának.
A fa Kr. e. 7550 körül eresztett először gyökeret. Az írott történelem jelen ismereteink szerint Egyiptomban és vele párhuzamosan Sumérban indulhatott, valamikor Kr. e. 3500 körül. Ekkor a fa már 4000 éve létezett…
Sokan bele sem mernek gondolni, létezhet-e ennél régebbi fa, mely talán még az emberiség korát is megelőzi. A válasz az, hogy igen…
A 80 ezer éves élő organizmus
Az Egyesült Államokban, Utahban található a Pandóként, vagy A remegő óriásként is ismert rezgőnyárfa-erdő, amely a Föld legidősebb élő organizmusa.
A kutatók 80 ezer év körülinek saccolják a korát, de vannak olyanok is, akik szerint az 1 millió esztendőt is elérheti.
A Pando elnevezést kutatók adták az erdőnek. A szó egyébként latin eredetű, a jelentése pedig az, hogy „terjeszkedem”.
A név az erdő gyökérhálózatára utal, melynek az a különlegessége, hogy minden (kb. 47.000 db) nyárfa ebből származik, sőt mindegyikben ugyanazok a gének találhatóak, tehát a fák egymás klónjai! Ezt az összefüggést az 1970-es években Burton V. Barnes, a Michigan Egyetem kutatója fedezte fel.
Manapság úgy tűnik azonban, hogy Pando veszélybe került. 2010-ben kutatók arról cikkeztek, hogy az erdő pusztulni kezdett.
Az természetes, hogy a fákat néha megtámadják bizonyos betegségek, vagy rovarok, és ezért elpusztulnak. Helyettük azonban mindig hajtottak új sarjak, melyek most teljesen hiányoznak. Ennek köszönhetően az egész nyárfaerdő kihalhat néhány éven belül.