Nagyon nagy a baj. A világtengerek élőlényei szó szerint szenvednek. Magasabb a mikroműanyag-koncentráció a tengervizek üledékeiben, mint a víz felszínén, felhalmozódásuk a tengeri üledékben jelentősen nőtt a 21. században világszert.
A vízi élővilág belefullad a szennybe, amit az emberiség termel.
Egy Japán kutatás borzalmas képet fest a tengeri élővilág amúgy sem túl fényes helyzetéről. Neme lég, hogy a Csendes óceánban élő élővilág megtizedelődött, és lényegében szinte kiürült az Óceán, de a víz kezd elsavasodni a benne található szennyezőanyagok miatt.
Arról nem beszélve, hogy a szennyezések, és a Fukushimai katasztrófa hatásaként a vízben élő halak, rákok, cápák különféle daganatos megbetegedésekkel küzdenek.
A tengeri üledék azon helyek egyike, ahol a mikroműanyagok – öt milliméternél kisebb átmérőjű műanyag részecskék – felhalmozódnak.
Azonnali beavatkozásra van szükség a helyzet kezelése érdekében, csökkenteni kell a műanyagok használatát
– hangsúlyozta Takada Hidesige, a Tokiói Mezőgazdasági és Technológiai Egyetem professzora, aki csoportjával a Japánt, Délkelet-Ázsiát és Dél-Afrikát övező tengervizek és a tokiói édesvizek üledékét vizsgálta.
Rengeteg helyen a part menti üledékben 2,5-5 centiméter mélyen, mint 20-25 centiméter mélységben.
Érzékeltetésképpen, hogy mekkora a baj: 2000 táján lerakódott iszapban 10 grammonként 80 mikroműanyag-részecskét mértek, miközben az 1950-es években lerakódottban 10 grammonként 10 részecskét, az 1900 előtt lerakódott iszapban pedig egyáltalán nem találtak műanyagra utaló jelet.
Nagyon veszélyes a környezetre ez a rengeteg apró műanyagrészecske. Egyrészt az élővilág nem tudja beépíteni – érthető okokból- a táplálékláncba, és felhalmozódik, káros anyagokat oldva a vízbe, így lassan elsavasítva azt.
Másrészt stabil kémiai szerkezetük miatt rendkívül ellenállóak, a mikroorganizmusok képtelenek őket lebontani.
A halak, kagylók, tengeri madarak véletlenszerűen elfogyasztják a mikroműanyagokat, amelyek ezáltal pusztítják a tengeri élővilágot.
Egyes élőlények szinte fulladoznak a rengeteg szeméttől, amit az emberiség a tengerekbe juttat. A helyzet nagyon súlyos, és nagyon jól mutatja, hogy az emberi faj mennyire nem érez felelősséget a kialakult helyzet miatt.
A mikroműanyagok gyakran a tengervíz felszínén lebegnek, de felhalmozódhatnak az iszapban, mikroorganizmusokhoz tapadva.
A Tokiói-öböl üledékéből vett mintákban a mikroműanyag-részecskék sűrűsége jóval nagyobb volt, mint az öböl vízében lévő mikroműanyagoké – írták a japán szakemberek tanulmányukban.
OSZD MEG másokkal is!