Ha teheted, mellőzd a gyógyszereket, és válasz természetes szereket! Például a vöröshagymát!
[dropcap]A[/dropcap] Közép-Ázsiából származó jellegzetes aromájú növény rengeteg étel nélkülözhetetlen összetevője – a magyar konyha számára szinte elengedhetetlen hozzávaló. A benne található értékes fitovegyületeknek és élelmi rostoknak köszönhetően a vöröshagyma egészségügyi szempontból is értékes növény. Vegyük sorra, hány féle betegségnek lehet hatékony ellenszere!
Gyomorfekély és gyulladásos bélbetegségek ellen
A vöröshagyma olyan kénvegyületeket tartalmaz, melyek segítenek a Helicobacter Pylori nevű baktérium közömbösítésében. Mivel a mikroorganizmus jelenléte a szervezetben szoros összefüggésben áll a gyomorfekély kialakulásával, így a betegség kiváló természetes gyógymódja lehet.
A hagyma héjában lévő természetes antihisztamin – kvercetin – hatékonyan gátolja azokat az allergiaszerű reakciókat, melyet a gyulladásos bélbetegség esetében egyes ételek okoznak. Ha nem pucolod meg a hagymát, mielőtt beletennéd a levesbe, a kvercetin kioldódik a héjából. Ha erős aromája miatt nem szereted a hagymát, a gyógyszertárban vény nélkül is vásárolhatsz kvercetintartalmú táplálékkiegészítő
Rákellenes?
Székrekedés ellen
Ha gyakran okoz gondot a székrekedés, fontos, hogy ne csak a fokozott – napi két liter – folyadékbevitelről gondoskodj. A rostban gazdag étrend szintén nélkülözhetetlen, ha szeretnél búcsút inteni a problémának. Avöröshagyma magas – oldható és nem oldható – rosttartalmának köszönhetően segít az emésztési problémák, elsősorban a székrekedés orvoslásában. Mivel fokozza az emésztőnedvek termelését, így duplán hatékony – ráadásul a puffadást is megszünteti.
Köhögés és nátha ellen
A vöröshagymát már nagyanyáink is sikerrel alkalmazták a megfázásos betegségek ellenszereként. Baktériumölő hatóanyagainak köszönhetően a köhögés remek ellenszere.
Hámozz meg, majd darabolj össze hat fejvöröshagymát, és négy evőkanál mézzel együtt tedd lábosba. Helyezd az edényt egy nagyobba – melyben forr a víz. Fedd le, majd lassú tűzön forrald egy órát. Szűrd le, és egy-két óránként fogyassz belőle egy evőkanállal. A fokhagyma után a vöröshagyma a legerősebb antibakteriális hagymaféle. Illóolajának köszönhetően segít a nyák feloldásában, megszünteti az orrdugulást – így a náthás megbetegedések esetén nyugodt szívvel fogyaszthatod.
Szíved védelmében
A vöröshagyma héjának színét azok a hasznos antioxidánsok adják, melyek nélkülözhetetlenekegészséged megőrzése érdekében. A magas koleszterinszint csökkentésére is kiváló táplálék avöröshagyma. HDL-szintet növelő kénvegyületei, valamint a kvercetin nevű antioxidánsa segít visszaszorítani a káros LDL koleszterin szintjét a vérben – így nélkülözhetetlen táplálék a szív-és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
Indiai kutatók vizsgálatai szerint azonnali hatást fejt ki a koleszterinszintre. Amennyiben a zsíros ételek mellé nyers vöröshagymát is fogyasztasz, megakadályozhatod a zsírok lerakódását a szervezetben. Ha tehát pörköltet vagy szalonnát eszel, nem feledkezhetsz meg egy kisebb fej vöröshagymáról sem!
Forrás: femina